Jak zadbać o wentylację pomieszczeń?

Często nie zdajemy sobie sprawy jak istotne jest, aby w pomieszczeniu panował odpowiedni mikroklimat. Wpływ na jego jakość ma ilość dostarczanego niezwykle ważnego tlenu. Dobrze wentylowane pomieszczenie to miejsce, w którym łatwo o znakomite samopoczucie i lepszą koncentrację. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza. Warto zdecydować się na rozwiązania, które zapewnią optymalne warunki w domu czy w biurze.

Dlaczego tak ważna jest prawidłowa wentylacja pomieszczeń?

Każdemu na pewno zdarzyło się przebywać w zbyt dusznym pomieszczeniu. Mała ilość czystego powietrza nie tylko negatywnie wpływa na nastrój, ale jest także szkodliwa dla zdrowia. Jeżeli do mózgu dostarczana jest niewielka dawka tlenu, czujemy się rozdrażnieni i ospali. Ponadto brak wentylacji z czasem może spowodować, że na ścianach pojawi się trująca pleśń i nieestetycznie wyglądający grzyb. Dodatkowo montujemy w domach, mieszkaniach okna oraz drzwi charakteryzujące się niezwykle wysoką szczelnością. Dlatego tak ważna jest jak najlepsza wentylacja pomieszczeń.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Do zapewnienia właściwej ilości tlenu w pokoju czy budynku nie wystarczy jego często wietrzenie. Jest to rozwiązanie mało efektywne i krótkotrwałe. Duże lepsze wyniki daje wykorzystanie naturalnego obiegu powietrza opierającego się na różnicy temperatur, czyli tak zwana wentylacja grawitacyjna. Jednak możliwość wykorzystywania tej metody, zależy od odpowiedniego, przemyślanego projektu budynku. Ważne, aby posiadał on optymalnie rozlokowane kanały wentylacyjne. Ogrzewanie pomieszczeń powinno natomiast odbywać się za pomocą kominka izolowanego.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Ten rodzaj wentylacji jest słusznie uważany za najskuteczniejszy sposób, aby zapewnić w pomieszczeniach właściwy przepływ powietrza. Do tego celu wykorzystuj się urządzenia, dostępne m.in. w ofercie firmy PLAST-BUD, takie jak rekuperatory czy wentylatory. Na ich działanie nie mają wpływu panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Dzięki nim zanieczyszczone powietrze jest szybko wydalane poza pomieszczenia. Nie musimy się także martwić, że opary z kuchni czy łazienki rozprzestrzenią się po całym domu. Jednym największych atutów rekuperatorów jest ich energooszczędność. Mimo tego że pomagają zachować na doskonałym poziomie wymianę powietrza, ich praca jest związana dodatkowo z odzyskiwaniem ciepła. To innowacyjne rozwiązanie to wręcz obowiązkowy sposób wentylacji w nowoczesnym domu.

2019-06-04 12:23

Inne artykuły