Jak wygląda regeneracja turbosprężarki?

Turbosprężarka jest coraz częściej montowanym elementem w silnikach samochodów osobowych. Składają się z turbiny i sprężarki, a jej zadaniem jest wtłoczenie większej ilości powietrza, dzięki czemu uzyskuje się znacznie większą moc pojazdu. Niestety czasami turbosprężarki odmawiają posłuszeństwa i trzeba przeprowadzić ich regenerację. W jaki sposób się to odbywa?

Dlaczego dochodzi do awarii w turbosprężarkach?

Awarie w turbosprężarkach spowodowane są ich niedostatecznym smarowaniem. Dlatego jak najszybciej trzeba zadbać o zakup wysokiej jakości oleju, który będzie mógł dotrzeć do wszystkich powierzchni i zagwarantować odpowiednie działanie urządzenia. W przeciwnym razie szybko dojdzie do przegrzania elementów, a ostatecznie do zniszczenia turbosprężarki. Trzeba pamiętać o regularnej wymianie oleju, aby nie dopuścić do pojawienia się awarii.

Regeneracja turbosprężarki

Co jednak zrobić, kiedy nasza turbosprężarka zawiodła? Należy przeprowadzić regenerację turbosprężarki, rozpoczynając od jej dokładnych oględzin. Podczas tego procesu specjaliści są w stanie wychwycić wszystkie uszkodzenia, nie pomijając żadnej rysy czy pęknięcia. Następnie korpus należy umyć i paskować bądź śrutować, aby uporać się z korozją i zanieczyszczeniami. Potem dochodzi do kluczowej fazy, czyli pomiarów i sprawdzenia czy poszczególne elementy mogą zostać ponownie wykorzystane. Jeśli okaże się, że tak, zalecane są oryginalne części, dające gwarancję poprawnego działania urządzenia. Niektóre elementy, takie jak łożysko wirniki czy uszczelnienia trzeba wymieniać każdorazowo. Następny etap to montaż korpusu z wałkiem i sprawdzenie szczelności po zamontowaniu wszystkich części, do której zalicza się również kierownicę zmiennej geometrii i kompresor. Po ich zainstalowaniu należy przeprowadzić jeszcze jeden test działania turbosprężarki, aby upewnić się, że wszystko działa jak trzeba.

Gdzie przeprowadzić regenerację turbosprężarki?

Turbosprężarki powoli stają się standardem. Dlatego powstaje coraz więcej firm, które zajmują się ich serwisem, a jedną z nich jest firma Turbosprężarki Aurelia Białas. Należy wybierać sprawdzone zakłady, ponieważ regeneracja turbosprężarki pozwala znacznie zaoszczędzić. Nie trzeba kupować nowego urządzenia, stare bowiem, właściwie serwisowane, może służyć przez kolejne lata.

 

2017-01-01 22:49

Inne artykuły