Jak wygląda konstrukcja siłownika hydraulicznego?

Siłowniki hydrauliczne to urządzenia stanowiące niezwykle istotny element konstrukcyjny maszyn takich jak dźwigi, koparki, wywrotki, roboty przemysłowe oraz wiele innych. Bez nich nie sposób wyobrazić sobie, żeby urządzenia te mogły wykonywać swoją pracę, polegającą między innymi na podnoszeniu znacznych ciężarów i precyzyjnym operowaniu ładunkami. Jak skonstruowane są siłowniki i dlaczego stanowią tak powszechnie stosowane rozwiązanie?

Budowa siłownika hydraulicznego

Siłowniki hydrauliczne mogą występować w kilku różnych odmianach – czynnikiem odróżniającym je od siebie jest zastosowany organ roboczy. Może nim być tłok, nurnik bądź membrana. Ponieważ to siłowniki tłokowe stanowią główną grupę produktów tej kategorii, to właśnie na ich przykładzie omówimy konstrukcję typowego siłownika hydraulicznego. Zewnętrzny element stanowi korpus o kształcie cylindra (warto nadmienić, że kształt korpusu jest wspólny dla wszystkich typów siłowników, stąd często nazywa się je siłownikami cylindrycznymi). Wewnątrz korpusu umieszcza się tłok otoczony uszczelką zapobiegającą przedostawaniu się cieczy roboczej, czyli oleju hydraulicznego. Do tłoka dołączone jest również tłoczysko – podłużny element o średnicy mniejszej niż średnica tłoka, wychodzący poza korpus. Zadaniem tłoczyska jest przenoszenia energii siły przesuwającego się na tłoka na element podłączony z drugiej strony, np. na ramię dźwigu lub łychę koparki. W niektórych siłownikach stosowany jest również tak zwany zawór dławiący, który pełni rolę hamulca dla przesuwającego się tłoka – dzięki niemu ruch organu roboczego kończony jest płynnie.

Jak to wszystko działa?

Przebieg pracy siłownika zależy od jego typu – wyróżnia się siłowniki jedno- oraz dwustronnego działania. Na czym polega różnica między nimi?

Siłowniki jednostronnego działania wykonują kontrolowany ruch wyłącznie w jednym kierunku. Po jego zakończeniu następuje wymuszony powrót organu roboczego do pozycji wyjściowej – mówi przedstawiciel Zakładu Hydrauliki Siłowej – Siłowniki dwustronnego działania skonstruowane są tak, by umożliwić kontrolę przesuwania się organu w obu kierunkach. To właśnie tego typu siłowniki montowane są w maszynach takich jak koparki czy dźwigi, bowiem umożliwiają precyzyjne operowanie ich mechanizmami roboczymi.

W siłownikach jednostronnych ciecz działa na tłok wyłącznie z jednej strony, po osiągnięciu pożądanego punktu powraca do zbiornika. Powrót tłoka do pozycji wyjściowej zostaje wymuszony przez jego ciężar własny lub przez działanie sprężyn powrotnych. Z kolei w siłownikach dwustronnych ciecz doprowadzana jest z dwóch stron. Takie rozwiązanie pozwala stworzenie siłownika posiadające tłoczyska z obu stron korpusu.

2019-02-06 09:18

Inne artykuły