Jak wybrać właściwe przedszkole dla dziecka?

Chcesz wrócić do pracy, więc musisz zapisać dziecko do przedszkola? A może chcesz, aby Twoja pociecha spędzała więcej czasu z rówieśnikami i usamodzielniła się? Abstrahując od powodu, dla którego posyłasz dziecko do przedszkola, musisz podjąć decyzję o wyborze konkretnej placówki. Na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać miejsce najbardziej właściwe i oddać pociechę w dobre ręce?

Pierwsze wrażenie i … bezpieczeństwo

Aby wybrać właściwe przedszkole dla dziecka, warto znaleźć ofertę dostosowaną do potrzeb maluchów i rodziców. Wymaga to rozpatrzenia kilku istotnych kwestii jak np. lokalizacja czy godziny otwarcia. Jednak niewątpliwie najważniejsze jest… bezpieczeństwo. Pod tym pojęciem kryją się takie aspekty, jak: uniemożliwienie osobom niepowołanym wejścia na teren przedszkola (np. dzięki zainstalowaniu domofonu), zabezpieczenie drzwi wejściowych oraz legitymowanie obcych osób, które zgłaszają się po odbiór dziecka. Bezpieczne miejsce oznacza również właściwe warunki do zabawy i nauki dla wychowanków. Istotne jest także pierwsze wrażenie – sale czyste i zadbane z pewnością bardziej przypadną Ci do gustu. Nie bez znaczenia pozostają kwalifikacje oraz empatia osób zatrudnionych w danej placówce.

Oferta edukacyjna i żywieniowa

Doskonale zdajesz sobie sprawę, że dziecko powinno mieć dobrze zorganizowany czas, dlatego wybierając ofertę konkretnego przedszkola, zwróć szczególną uwagę na proponowany plan dnia. Powinien być w nim uwzględniony czas zarówno na naukę, jak i na odpoczynek. Niezmiernie ważna jest także oferta żywieniowa. Jedzenie dla dzieci powinno być przede wszystkim zdrowe, wykonane ze świeżych produktów oraz smaczne i różnorodne – by każdy niejadek znalazł coś dobrego dla siebie. Warto zwrócić uwagę na liczebność grup przedszkolnych i wychowawców. Ważną kwestią jest także możliwość adaptacji, dzięki której zarówno dzieci, jak i rodzice będą mogli poznać nowe miejsce. Warto sprawdzić, czy wybrane przedszkole stwarza taką sposobność.

Zajęcia dodatkowe

O tym, że dzieci mają mnóstwo energii, nie trzeba przekonywać żadnego rodzica. Warto więc wybrać takie przedszkole, które obok zajęć podstawowych, będzie miało w swojej ofercie także dodatkowe możliwości. Wśród najczęściej spotykanych wyróżnia się naukę języków, rytmikę czy zajęcia sportowe lub artystyczne. Pamiętaj o tym, że tego rodzaju aktywności powinny być dostosowane do możliwości dzieci. Godne polecenia jest niepubliczne przedszkole Pod Wierzbą, które dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej zapewnia właściwy rozwój każdego dziecka, zachowując przy tym domową atmosferę. Warto dokładnie przeanalizować tego rodzaju oferty.

2017-10-02 07:50

Inne artykuły