Jak wybrać najlepszy rodzaj antykoncepcji?

Podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka wymaga dojrzałości. Dlatego kobiety, które nie chcą jeszcze decydować się na maluszka, powinny wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj antykoncepcji. Dzięki temu nie będą się obawiać, że mimo iż nie są na to gotowe, pojawi się w ich życiu maleńki człowiek.

Czym jest antykoncepcja?

Antykoncepcja to różnego rodzaju środki i metody, które mają zapobiegać niechcianemu zajściu w ciążę. Dlatego nazywana jest również kontrolą narodzin albo też kontrolą płodności. To jednak nie jedyne jej zadanie. Stosowanie wybranych środków antykoncepcyjnych pozwala również na bezpieczne kontakty seksualne – mówi nasz ekspert z Gabinetu ginekologiczno-położniczego w Białymstoku. Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest bardzo istotna, a stosunek bez odpowiedniego zabezpieczenia nie jest mądrą decyzją.

Tabletki, plastry, zastrzyki hormonalne – co wybrać?

Pytanie o najlepszy, czyli najbardziej skuteczny rodzaj antykoncepcji, bardzo często pojawia się w gabinetach ginekologicznych. Każda kobieta może wybrać metodę, która będzie zarówno nie będzie przynosić negatywnych skutków dla jej zdrowia, jak i spełni jej potrzeby pod innymi względami. Jakie są zatem rodzaje antykoncepcji? To:

  • metody hormonalne, czyli pigułki, zastrzyki, plastry, wkładki domaciczne oraz antykoncepcja po stosunku,
  • metody barierowe, do których zaliczają się prezerwatywy, kapturki i wkładki domaciczne,
  • metody chemiczne, np. globulki i pianki plemnikobójcze,
  • metody naturalne, wbrew pozorom nie takie proste, np. obserwacja śluzu bądź metoda termiczno-objawowa.

Na którą metodę się zdecydować? Niestety żadna z nich nie daje stuprocentowej pewności. Największą skuteczność jednak zapewniają metody hormonalne. Jeśli nie mamy pamięci do tabletek, możemy wybrać plastry czy implanty. Nie każda kobieta może się na nią zdecydować, jeśli okaże się, że istnieją pewne przeciwskazania zdrowotne. Dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi wywiad i niezbędne badania, a następnie dobierze właściwy rodzaj antykoncepcji.

Idealna metoda antykoncepcji

Idealna metoda antykoncepcji będzie chronić przed ciążą, a jednocześnie nie przyniesie negatywnego wpływu dla zdrowia kobiety. Ponadto, najlepiej aby była prosta w użyciu, akceptowalna przez kobietę i mężczyznę oraz nieprzeszkadzająca w kontaktach seksualnych. Co ważne, na dobór właściwych środków wpływają nie tylko potrzeby kobiety, ale również jej wiek, stan zdrowia i regularność kontaktów seksualnych. Dlatego należy wybrać się do odpowiedniego lekarza, który pomoże w podjęciu decyzji.

 

2017-01-01 23:36

Inne artykuły