Jak wybrać dobry płyn do płukania tkanin?

Używanie płynu do płukania tkanin sprawia, że nasze ubrania oraz bielizna pościelowa są przyjemne w dotyku i ładnie pachną. Płyn nie tylko zmiękcza tkaniny, ale też wygładza je, a przez to ułatwia prasowanie. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że produkt wysokiej jakości spełnia wiele dodatkowych funkcji. Jak znaleźć taki płyn w dobrej cenie?

Co daje płyn do płukania tkanin?

Płukanie ubrań w specjalnym płynie nie jest przejawem zbędnego luksusu, choć niektórzy właśnie tak postrzegają tę dodatkową czynność przy praniu. Stosowanie płynu nie tylko poprawia komfort noszenia ubrań, sprawiając, że tkaniny są przyjemne w dotyku i ładnie pachną. Płyn pełni ważną funkcję ochronną. Jego cząsteczki, wnikając w głąb włókien, wzmacniają je, zabezpieczając przed mechanicznymi uszkodzeniami w trakcie wirowania w bębnie automatycznej pralki. W ten sposób płyn wydłuża żywotność ubrań. Poza tym, tkaniny nasączone płynem szybciej schną, mniej się gniotą, a podczas użytkowania nie elektryzują się. Stosowanie płynu do płukania tkanin ma więc wiele praktycznych zalet.

Szukamy najlepszego płynu do płukania

Wybierając płyn do płukania tkanin, zwykle kierujemy się przede wszystkim jego zapachem, który przecież będzie nam stale towarzyszył. Wybór konkretnej nuty zapachowej jest kwestią gustu, toteż w tym aspekcie trzeba kierować się własnymi upodobaniami. To ty wiesz najlepiej, czy wolisz świeże zapachy cytrusowe, bogate zapachy kwiatowe, czy może cięższe nuty orientalne. Zapachy płynów do płukania tkanin różnią się między sobą również intensywnością i czasem utrzymywania się na ubraniach. Bardzo mocny zapach może niektórym przeszkadzać. Warto mieć to na uwadze, jeżeli któryś z członków rodziny ma bardzo wrażliwy węch.

Osobom, które szukają płynu o trwałym, dobrze wyczuwalnym zapachu, polecamy przede wszystkim produkty Cocolino, Lenor, Softlan oraz Silan, zwłaszcza z serii Aromatherapy – mówi ekspert ze sklepu internetowego z chemią niemiecką euro-drogeria.pl. Większość tych marek oferuje też płyny do tkanin o bardziej subtelnych zapachach. Na szczególną uwagę zasługują tutaj płyny do tkanin Softlan o zapachach wiosennej świeżości (Softlan Fruhlingsfrisch) i świeżego wiatru (Softlan Windfrisch).

Wyjątkowo delikatne zapachy mają płyny do płukania tkanin dla dzieci i niemowląt, które są najbardziej narażone na reakcje uczuleniowe. Są to płyny hipoalergiczne, bezpieczne zarówno dla najmłodszych maluszków, jak i dorosłych alergików. Najczęściej wybieranym płynem tego typu jest Lovela, dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się też produkty Silan Sensitive i Cocolino Kuschelweich o zapachu kwiatów bawełny.

Ważnym kryterium podczas wyboru chemii gospodarczej jest oczywiście również cena. Chcąc kupić tani płyn do płukania tkanin, warto wybierać te o skoncentrowanej formule, które dodajemy do prania w mniejszych dawkach, w związku z czym wystarczają na dłużej.

2020-05-23 07:54

Inne artykuły