Jak wybrać dobrą bramę garażową

Dokonanie wyboru odpowiedniego rodzaju bramy garażowej nie jest co prawda jakoś szczególnie trudne, ale jest decyzją, która będzie miała wpływ na nasz komfort użytkowania garażu przez długie lata. Na rynku dostępne są obecnie 4 rodzaje bram garażowych: bramy rozwierane, bramy uchylne, bramy rolowane oraz bramy segmentowe. Na jaką bramę najlepiej się zdecydować, tego dowiesz się z naszego artykułu.

Bramy rozwierana – Pieść przeszłości

Pierwszym rodzajem bramy są bramy rozwierane, które jednak obecnie wybierane są już bardzo rzadko. Jest to najbardziej klasyczny rodzaj bramy garażowej. Sposób ich działania jest podobny do sposobu działania zwykłych drzwi, z tą różnicą, że bramy rozwieralne posiadają 2 skrzydła. Bramy rozwieralne, mimo bardzo prostej konstrukcji, są dziś niechętnie stosowane ze względu na trudności w ich obsłudze oraz bardzo utrudnionej, a w zasadzie braku możliwości ich automatyzacji. Największy problem z tego rodzaju bramami garażowymi użytkownicy mają, gdy na dworze pojawi się śnieg. Wtedy, aby otworzyć bramę trzeba wyjść z samochodu i najpierw odśnieżyć podjazd.

Bramy uchylne

Drugim, również nieco starszym rodzajem bram garażowych są bramy uchylne. Był to następca bram rozwieralnych, który jednak jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Ten rodzaj bram składa się z jednego, umieszczonego na rolkach wewnątrz prowadnic skrzydła. Całość konstrukcji jest umieszczona na suficie garażu. Przy otwieraniu skrzydło wsuwa się w głąb garażu. Wadą tego systemu jest potrzeba posiadania stosunkowo dużego podjazdu. W trakcie otwierania i zamykania bramy skrzydło wysuwa się na około półtora metra na zewnątrz podjazdu. Dużym ograniczeniem jest również brak możliwości umieszczanie oświetlenia, czy różnego rodzaju zaczepów na suficie wewnątrz garażu. Ogromną zaletą jest z kolei możliwość instalacji napędu do bramy.

Nowoczesne bramy rolowane i segmentowe

Zdecydowanie jednak najczęściej klienci wybierają dziś bramy rolowane lub bramy segmentowe. Są to po prostu najnowocześniejsze rodzaje bram, które są w pełni zautomatyzowane i dzięki temu  bardzo wygodne w obsłudze. Bramy te charakteryzują także bardzo dobrą izolacją termiczną i dźwiękową, dzięki czemu ograniczają straty cieplne i powodują, że do wnętrza garażu nie dociera tak dużo hałasu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ekspert z firmy Window Design w Łodzi, która zajmuje się sprzedażą i montażem bram garażowych, ale także drzwi i okien: Wybór bramy garażowej jest na tyle ważną kwestią, że nasi klienci już bardzo rzadko decydują się na bramy uchylne, o bramach rozwieralnych już nie wspominając. W ostatnich latach prawdziwym hitem na rynku stały się bramy segmentowe, które cechują zarówno fantastyczny wygląd i możliwość doboru koloru i wzorów bezpośrednio do elewacji swojego domu, jak i ogromny komfort użytkowania. Bramy segmentowe są przy tym cały czas tańsze od jeszcze bardziej nowoczesnych i przede wszystkim zajmujących najmniejszą ilość miejsca bram rolowanych.
2017-09-13 08:12

Inne artykuły