Jak wybrać ceramikę sanitarną do łazienki

Do podstawowej ceramiki łazienkowej zaliczamy takie urządzenia jak: umywalki, sedesy i bidety. Możemy każdy z nich wybierać oddzielnie albo skorzystać z oferty gotowego kompletu, w którym wszystkie elementy będą do siebie idealnie dopasowane zarówno pod względem kolorystyki, jak i kształtu. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać ceramikę sanitarną do łazienki.

Kupując ceramikę sanitarną musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wyprodukowanych produktów, ponieważ ceramika nie jest tymczasowym wyposażeniem. Pamiętajmy, że u różnych producentów ceramika łazienkowa będzie się różnić odcieniem koloru. Może to sprawić, że połączenie białej umywalki i białej toalety różnych firm nie będzie do siebie pasować.

Skoro o kolorystyce już mowa, bądźmy gotowi, że jeśli marzy nam się ceramika w nietypowych kolorach, będziemy najczęściej musieli ją zamawiać, ponieważ w sklepach znajdują się tylko te najczęściej wybierane kolory. Kupując ceramikę możemy również dopłacić za urządzenia, które będą posiadały specjalną powłokę utrudniającą osadzanie się brudu, to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą męczyć się z usuwaniem osadu z kamienia i osadzającego się brudu.

Ceramika nie musi być ceramiką

- Jak wyjaśnia ekspert z firmy DOMEKO, dystrybutora wyposażenia do łazienek - Wbrew pozorom ceramika nie musi być wcale wykonana z ceramiki, czyli wypalanej gliny pokrytej glazurą. Współczesna ceramika jest wytwarzana z najróżniejszych tworzyw – szkło, kamień naturalny, konglomerat, materiały kompozytowe, a nawet stal czy beton. Te materiały coraz śmielej wkraczają do naszych łazienek. Szukając ceramiki coraz częściej stawiamy na rozwiązania nieoczywiste, które pozwolą nam stworzyć oryginalne wnętrze.

Coraz popularniejsza staje się również ceramika barwiona i zdobiona. Dzisiaj nikogo nie zdziwi nawet czerń zlewu albo ozdabiana toaleta. Wszystko przez to, że łazienka coraz częściej staje się domowym centrum spa i relaksu, w którym możemy znaleźć chwilę oddechu i zregenerować się po męczącym dniu w pracy.

Klasyczny triumf

Dowolność kształtów i form współczesnej ceramiki sanitarnej mogłaby wskazywać na to, że w łazienkach będą królować miękkie, delikatne formy. Umywalki w kształcie rozpryśniętych kropli wody, liścia czy plastra drzewa. Jednak widać wyraźnie, że wciąż największą popularnością cieszą się kształty inspirowane geometrią brył. Regularne walce, sfery, prostopadłościany, prostokąty – słowem wszystko co jest symetryczne i zorganizowane. Dlaczego klasyczne kształty triumfują?

Ponieważ wprowadzają do wnętrza optyczny porządek i harmonię. Takie sprzęty nie są może tak oryginalne jak prace Banksy'ego, ale za to pozwalają stworzyć ładną, przestronną łazienkę. Co więcej, rolę dekoracji w łazience przejmują raczej inne sprzęty, takie jak meble, akcesoria i armatura łazienkowa. Ceramika sanitarna ma natomiast za zadania przede wszystkim funkcjonalne – czyli musi być trwała, wygodna i łatwa w użyciu.

2017-09-11 11:07

Inne artykuły