Jak właściwie zaizolować dom?

Jeżeli planujesz budowę domu i na poważnie bierzesz pod uwagę suchą technologię szkieletową, ale masz wątpliwości co do tego, czy w budynku będzie ciepło, spieszymy z odpowiedziami. Nowoczesne domy szkieletowe i modułowe są nie tylko ekologiczne, ale też energooszczędne, a dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów – nawet pasywne. Poznaj sekrety  izolacji takich budynków.

Za decyzją o budowie domu prefabrykowanego przemawia wiele argumentów. Domy szkieletowe powstają w niemal ekspresowym tempie i są tanie, a w dodatku wyjątkowo piękne. Istotne są także niskie koszty eksploatacyjne budynków wznoszonych w tej technologii, co jest możliwe dzięki właściwie wykonanej izolacji.

Czemu służy  izolacja domu?

Ciepło ucieka z budynków wieloma drogami. Połać dachowa, ściany zewnętrzne, stropy – wszystkie te newralgiczne miejsca wymagają stosowania profesjonalnych termoizolacji, gotowych stawić czoła niskim temperaturom na zewnątrz, ale także przenikliwemu wiatrowi i wilgoci.

Toteż najważniejszym zadaniem izolacji jest ograniczenie wpływu warunków atmosferycznych na klimat wnętrz mieszkalnych. Mamy tu na myśli przede wszystkim chłód, ale nie tylko. Podczas upalnych dni letnich, dobra izolacja będzie chroniła dom przez zbytnim nagrzewaniem się. Przez cały rok izolacja powinna pełnić rolę bariery akustycznej dla niepożądanych dźwięków, takich jak uderzające o dach krople deszczu czy hałasy dobiegające od ruchliwej drogi.

Jak wykonać właściwą izolację domu?

Planując wykonanie izolacji termicznej i akustycznej domu po pierwsze musimy wybrać odpowiednie materiały. Bardzo długo w polskiej branży budowlanej za najcenniejszy materiał termoizolacyjny uchodził styropian. Dziś odchodzi się od tego rozwiązania, z uwagi na coraz większą dostępność materiałów o lepszych parametrach cieplnych i znacznie zdrowszych dla użytkowników oraz środowiska naturalnego.

Obecnie olbrzymim uznaniem projektantów, a przede wszystkim użytkowników, cieszą się termoizolacje z włókna drzewnego. Jest to naturalny materiał, a zatem bezpieczny dla zdrowia mieszkańców ocieplonych nim budynków, a także przyjazny środowisku. Znacznie ważniejsze okazują się jednak jego zalety użytkowe.

Płyty izolacyjne STEICO, wykorzystywane m.in. przez cenionego producenta domów pasywnych SuperHouse.pl, nie tylko zatrzymują chłód na zewnątrz, ale sprawiają, że przegrody konstrukcyjne są zdolne kumulować ciepło i stopniowo oddawać je do wnętrz. Latem wysoka pojemność cieplna takich izolacji zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń.

W przeciwnym kierunku odbywa się ruch wilgoci, która nie skrapla się w pomieszczeniach, ale dzięki strukturze izolacji usuwana jest na zewnątrz. Ponieważ takie izolacje są lekkie, z powodzeniem można stosować je nie tylko do dociepleń ścian i stropów, ale także dachów, zaś wysoka wytrzymałość zapobiega niszczeniu przez zwierzęta, takie jak ptaki lub gryzonie.

2018-10-11 07:23

Inne artykuły