Jak skorygować kształt nosa bez ingerencji chirurgicznej?

Operacje plastyczne nosa to po zabiegu powiększenia piersi najpopularniejsza procedura z zakresu chirurgii estetycznej na świecie. Są one jednak bardzo kosztowne i skomplikowane, a więc też obarczone sporym ryzykiem powikłań. Poza tym na dość długo wykluczają pacjenta z normalnego życia. Na szczęście istnieje dla nich alternatywa, która eliminuje te problemy.

I nie chodzi tu wcale o internetowe tutoriale pokazujące, jak optycznie wymodelować kształt nosa przy użyciu np. podkładu w kilku różnych odcieniach. Owszem, można rozważyć tę metodę, jeśli mamy pewne zdolności manualne i mnóstwo czasu każdego dnia, by po pierwsze wykonać pełen makijaż, a po drugie nanosić co jakiś czas niezbędne jego poprawki.

Wypełniacze

O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak wstrzyknięcie w okolice nosa specjalnego wypełniacza. Mogą nim być takie substancje jak:

  • ciekły silikon
  • żel akrylamidowy
  • polimetylmetakrylat (PMMA, zawiera kolagen zwierzęcy)
  • hydroksyapaptyt wapnia
  • kwas hialuronowy.

Ten ostatni stosowany jest w medycynie estetycznej już od wielu lat, co pozwoliło stwierdzić jego pełne bezpieczeństwo dla organizmu, jak również nabrać lekarzom odpowiedniej wprawy w posługiwaniu się nim. Nic więc dziwnego, że to właśnie kwas hialuronowy najchętniej wykorzystuje się do niechirurgicznej korekcji kształtu nosa, przeprowadzanej chociażby w gabinetach Kliniki Ziemlewski.

Przebieg zabiegu

Dawkę oraz miejsce podania ustala się indywidualnie w zależności od stanu wyjściowego i oczekiwań pacjenta. Sam zabieg trwa zaledwie około 15 minut i polega na wstrzyknięciu pod skórę preparatu w postaci galaretki modelowanej następnie przez lekarza tak, by uzyskać pożądany kształt. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego oraz obecności lignokainy w składzie preparatu ewentualny ból zostaje zredukowany do minimum i ogranicza się właściwie tylko do dyskomfortu spowodowanego wkłuciem igły.

Rezultaty

Już tego samego dnia można wrócić do codziennych zajęć. Natychmiastowy jest również efekt, taki jak:

  • usunięcie garbu
  • poprawa proporcji nosa (np. zbyt płaskiego lub zbyt szerokiego)
  • delikatne zadarcie czubka nosa.

Jeśli rezultat z jakichś powodów nie spełnia oczekiwań (co zdarza się niezwykle rzadko), podaje się hialuronidazę – enzym przyspieszający rozpad kwasu hialuronowego. Nie ma więc obaw, że pozostaniemy z niechcianym kształtem nosa na stałe. Po kilku-kilkunastu miesiącach, kiedy wskutek wchłonięcia się kwasu zabieg trzeba powtórzyć lub uzupełnić, można zaś ów kształt harmonijnie dostosować do zmieniających się z wiekiem rysów twarzy.

Nici liftingujące

Na koniec warto wspomnieć o alternatywnej metodzie nieoperacyjnej korekty kształtu nosa, jaką jest zastosowanie nie wypełniacza, lecz nici liftingujących (PDO). Ich zalety to zwiększenie odczucia stabilności struktur nosa oraz nieco bardziej spektakularny i trwały, bo utrzymujący się do dwóch lat efekt. Są też jednak wady w postaci znacznie trudniejszej aplikacji nici oraz związanej z tym istotnie wyższej ceny zabiegu.

2018-10-10 12:13

Inne artykuły