Jak rozpoznać problemy z prostatą?

Prostata (gruczoł krokowy) jest męskim narzędziem układu płciowego, który znajduje się pod pęcherzem moczowym. Zdarza się, że jest on powiększony, przez co powoduje różne problemy zdrowotne. Problemy z prostatą najczęściej pojawiają się u dojrzałych mężczyzn. Sprawdźcie po czym poznać ich występowanie.

Kogo dotyczą problemy z prostatą?

Choć z reguły choroby prostaty dotykają mężczyzn po 50. roku życia, to jednak zdarzają się też ich przypadki u  młodszych mężczyzn. Zwykle choroby prostaty nie należą do groźnych i mają łagodny charakter, jednak zlekceważone mogą przybierać na sile i powodować wiele cierpienia.

Im szybciej wykryte zostaną problemy z prostatą oraz im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym większe są szanse na uniknięcie dyskomfortu i powikłań – radzi ekspert reprezentujący Gabinet Urologiczny Marka Góreckiego.

Do najczęściej rozpoznawanych chorób prostaty należą zapalenie, rozrost oraz nowotwór. Co ważne, u młodszych mężczyzn najczęściej pojawiają się stany zapalne, podczas gdy rozrost to problem charakterystyczny dla panów po 40. roku życia. Po 45. roku życia wzrasta ryzyko chorób nowotworowych prostaty.

Po czym poznać problemy z prostatą?

W zależności od przypadłości, na problemy z prostatą mogą wskazywać różne dolegliwości:

  • zapalenie prostaty – o jego występowaniu świadczyć mogą uczucie dyskomfortu w obrębie krocza, bóle jąder, bóle podbrzusza, zmniejszenie strumienia moczu, częstomocz, popuszczanie moczu po zakończeniu mikcji; w przypadku ostrego zapalenia objawy są gwałtowne i towarzyszą im gorączka, wymioty, bóle brzucha i nudności,
  • łagodny przerost prostaty – można podejrzewać to schorzenie, gdy pojawiają się takie objawy, jak uczucie gwałtownego parcia na mocz, ból podczas oddawania moczu, nykutria (częste oddawanie moczu w porach nocnych) oraz częstomocz; do drugiej grupy objawów tej przypadłości zaliczają się te wynikające ze zwężenia dróg moczowych, czyli trudności z rozpoczęciem mikcji, zatrzymanie moczu, dłuższy czas oddawania moczu, zmniejszony oraz przerywany strumień moczu, wyciekanie moczu (nietrzymanie moczu) mające miejsce po zakończeniu mikcji,
  • rak prostaty – jego objawy przypominają objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego (częstomocz, nykutria, przedłużone oddawanie moczu, osłabienie strumienia moczu, uczucie parcia na pęcherz); nowotwór prostaty rozwija się przez wiele lat nie dając żadnych objawów, aż pojawią się wyżej wymienione lub poważniejsze, charakterystyczne dla bardziej zaawansowanych stadiów choroby, w tym krwiomocz, bóle w podbrzuszu, bóle przy oddawaniu moczu, krew w spermie, zaburzenia wzwodu, bóle krocza i okolicy lędźwiowej, nietrzymanie moczu.

Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które mogą świadczyć o problemach z prostatą, koniecznie udaj się po poradę do lekarza urologa.

2019-02-11 14:04

Inne artykuły