Jak przerobić starą halę stalową na nowoczesną halę produkcyjną?

Hale stalowe to w ostatnich latach bardzo popularne konstrukcje, które stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych. Znajdują zastosowanie jako hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne, sportowe, handlowe czy targowe. Charakteryzują się dużą trwałością. Trzeba jednak pamiętać, że stal jest materiałem podatnym na korozję i jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona, to w szybkim czasie hala będzie musiała przejść gruntowny remont.

Co wpływa na trwałość konstrukcji stalowej?

Hale stalowe to konstrukcje bezpieczne, wytrzymałe i trwałe. Jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Bardzo często zdarzają się błędy budowlane, które mogą prowadzić do poważnych awarii. Na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji stalowych istotny wpływ ma jednorodność struktury stali oraz duży współczynnik sprężystości. Stal stosowana do konstrukcji budowlanych musi odznaczać się także odpowiednią plastycznością. Dlatego też producenci hal stalowych, np. firma Largo Hale, korzystają jedynie ze stali najwyższej jakości. Materiał ten zostaje również dodatkowo zabezpieczony powłoką antykorozyjną. Na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji stalowych wpływ ma także wysoka temperatura. Stosuje się zatem odpowiednie warstwy ochronne, takie jak: otuliny z materiałów płytowych, farby pęczniejące w ogniu, a także obetonowanie lub wypełnienie betonem czy obmurowanie cegłą ceramiczną całej konstrukcji hali.

Remont hali, czyli nowy początek

Niestety, pomimo wielu zabezpieczeń wraz z upływem lat, na skutek uszkodzeń mechanicznych lub pod wpływem działania czynników atmosferycznych, konstrukcja hali może zostać naruszona. Należy wtedy wymienić zużyte elementy i zastąpić je nowymi. Nie trzeba się tym faktem oczywiście zbytnio przejmować, ponieważ każdy obiekt, nawet najbardziej zadbany, wymaga raz na jakiś czas generalnego remontu lub drobnej naprawy. Na pewno wiąże się to z pewnymi wydatkami, można je jednak potraktować jako inwestycję. Prace remontowe mogą stać się pretekstem do rozbudowy lub przebudowy hali. W ten sposób stary, zniszczony budynek zostanie przekształcony w nowoczesny obiekt, bez konieczności dodatkowych prac i nakładów finansowych. Przy pomocy profesjonalnej firmy, np. Largo Hale, która na zamówienie wykona nowy projekt uwzględniający starą konstrukcję oraz dorobi potrzebne elementy, proces ten przebiegnie szybko i z zachowaniem wszelkich wymaganych norm.

Etapy przebudowy hali

Chcąc przekształcić halę stalową w nowoczesny budynek, np. produkcyjny, konieczne jest przeprowadzanie odpowiednich prac. W pierwszej kolejności należy poprosić osobę z uprawnieniami budowlanymi o ocenę stanu konstrukcji i sporządzenie planu, na którym zostaną zaznaczone elementy przeznaczone do wymiany. Następnie jeśli chcemy wykorzystać remont hali i przy okazji zmienić jej konstrukcję, trzeba udać się do producenta hal stalowych, który opracuje nowy projekt, z uwzględnieniem wcześniej sporządzonego planu. Dzięki temu będzie wiadomo, ile elementów należy dorobić, które ze starej budowli zostają, a które należy usunąć. Przebudowa hali nie jest łatwym zadaniem. Demontując zużyte części, trzeba uważać, aby nie uszkodzić pozostałej konstrukcji. Dlatego wszystkie prace należy powierzyć fachowcom, którzy postawią nową halę szybko i bezpiecznie.

Hale stalowe są bardzo funkcjonalnymi budynkami, które bez problemu można rozbudowywać lub przebudowywać. Niezależnie od projektu, w każdej chwili istnieje możliwość dołączenia do już istniejącej konstrukcji kolejnych segmentów. Można wykonać jej przebudowę lub generalny remont, który zamieni stary, wysłużony budynek w nowoczesny obiekt.

 

2015-12-28 17:34

Inne artykuły