Jak przebiega proces cięcia złomu?

Cięcie złomu kojarzy nam się przede wszystkim z pracami wykonywanymi bezpośrednio na złomowisku, gdzie docierają metale o przeróżnych formach i kształtach, które trzeba odpowiednio posegregować i przygotować do recyklingu. To jednak nie wszystko – cięcie złomu to także zadanie dla firm, które zajmują się wyburzeniami i rozbiórkami różnego rodzaju obiektów. Mamy tu do czynienia z cięciem prętów, siatek zbrojeniowych, szkieletów konstrukcji spawanych i skręcanych ze stalowych profili – słupów, belek, dźwigarów, wiązarów itd. Jakich narzędzi używa się do cięcia metalu w czasie wyburzeń i rozbiórek?

Nożyce wyburzeniowe i do cięcia złomu

Wyburzenia i rozbiórki budynków i innych konstrukcji to prace wieloetapowe, przy których wykorzystywane są przeróżne ciężkie narzędzia. Szczególnie pomocne są tu koparki wyposażone nie tylko w łyżki, ale także dodatkowy osprzęt. To przede wszystkim przeróżne chwytaki, młoty, nożyce kruszące, nożyce typowo do cięcia złomu, czy nożyce wielofunkcyjne. Nożyce do cięcia złomu powinny być zwrotne – szczególnie doceniane są więc nożyce z pełnym obrotem 360°. Nadają się do cięcia wspomnianych we wstępie prętów i siatek zbrojeniowych, elementów konstrukcji ze stalowych profili, a także do cięcia metalowych zbiorników, lin, czy kabli. Szczęki nożyc powinny być stabilne, by uzyskać optymalny stosunek masy i siły tnącej. Wybierając nożyce, należy zwrócić uwagę na ich długość, rozwarcie szczęk i ich głębokość, a także na zadeklarowaną przez producenta siłę ścinającą. Nożyce do cięcia złomu muszą być też oczywiście dopasowane do kategorii wagowej koparki. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ZON z Kielc, w kartach technicznych nożyc do cięcia złomu możemy znaleźć informacje dotyczące dozwolonych wielkości maksymalnych ciętych profili, np. dwuteowników, kątowników, a także informacje dotyczące maksymalnej grubości ciętej blachy, czy pręta walcowanego na gorąco.

Co się dzieje ze złomem po wyburzeniu lub rozbiórce obiektu?

Cięcie metalu to nie tylko kwestia samego demontażu zespolonych ze sobą elementów – to również przygotowanie ich do transportu, a więc podzielenie na części o odpowiednich gabarytach. Metali nie powinniśmy traktować jako „zwykłych” odpadów, ponieważ to materiały, które doskonale nadają się do recyklingu. Są zużywane nie tylko w branży budowlanej, ale także w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, okrętowym, czy opakowaniowym. Po wyburzeniu, czy rozbiórce konstrukcji ze stali, materiał ten trafia do skupów złomu, by w przyszłości mógł zostać ponownie wykorzystany. Podzielone uprzednio na części elementy konstrukcji poddawane są dalszej obróbce, dzięki czemu możemy zmniejszyć wykorzystywanie zasobów surowców pierwotnych, co jest korzystne nie tylko z punktu widzenia ekonomii, ale też ekologii.

2019-03-21 10:40

Inne artykuły