Jak powstają rękawice gumowe?

Gumowe rękawice ochronne są wykorzystywane w różnego rodzaju zakładach pracy, warsztatach oraz gospodarstwach domowych. Chronią one ręce przed zabrudzeniami, obrażeniami i podrażnieniami, które mogą być spowodowane szkodliwym wpływem substancji chemicznych. Najbardziej uniwersalne są modele gumowe, lateksowe lub wykonane ze specjalnej mieszanki na bazie lateksu oraz kauczuku naturalnego. O tym, jakie mają właściwości i w jaki sposób powstają, dowiecie się z naszego artykułu.

Gumowe rękawice do różnorodnych zastosowań

Ile modeli rękawic gumowych, tyle różnych zastosowań. W sklepach można spotkać się z rękawicami lepszej i gorszej jakości, jednorazowymi i wielokrotnego użytku, chroniącymi przed chemikaliami i urazami mechanicznymi. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb. Bardzo często stosowane są jednorazowe rękawice lateksowe, produkowane z roztworu kauczuku naturalnego i wody, a także białek żywic, cukrów i soli mineralnych. Mają one uniwersalny kształt i dostępne są w kilku rozmiarach. Przydają się zarówno w domu, jak i w placówkach medycznych czy gastronomii. Dla osób, które są uczulone na lateks, alternatywną opcją są rękawice z syntetycznego kauczuku, wytwarzanego na bazie na bazie materiałów pochodzenia petrochemicznego, lub rękawice z polichlorku winylu (winylowe).

Właściwości specjalistycznych rękawic gumowych

Specjalistyczne rękawice gumowe wykonuje się metodą maczania z mieszanki na bazie lateksu oraz kauczuku naturalnego. Charakteryzują się trwałością, wytrzymałością i grubością w zakresie 0,5-0,7 mm, co sprawia, że świetnie nadają się do bardziej zaawansowanych zastosowań (zakładach pracy czy podczas wykonywania prac w trudnych warunkach środowiskowych). Ponadto, zapewniają skuteczną ochronę przed przenikaniem substancji chemicznych, przesiąkaniem, ścieraniem, przecięciem czy rozdzieraniem, pozostając bardzo wygodnymi w użytkowaniu (dodatkowo można w nich zastosować specjalny wkład bawełniany). Zgodnie z wymaganiami normy EN 374 minimalizują ryzyko szkód zdrowotnych, które powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu z takimi substancjami, jak m.in. metanol, aceton, parafina chlorowana oraz kwas siarkowy, azotowy, octowy i fluowodorowy.     

Szeroki wybór ochronnych rękawic gumowych do różnych zastosowań oferuje przedsiębiorstwo LARKIS, które należy do elitarnej grupy polskich producentów artykułów formowanych z gumy oraz silikonu. Podczas ich firma wykorzystuje bezpieczne i przetestowane półprodukty, pochodzące od wiodących, światowych producentów.

2019-02-21 07:40

Inne artykuły