Jak pielęgnować i obrabiać granit?

Granit jest jednym z najbardziej powszechnie używanych kamieni naturalnych. Wiąże się to z faktem, że jest szeroko dostępny - występuje na wszystkich kontynentach, co czyni go najpospolitszą skałą magmową. Użycie go to idealny pomysł na stworzenie oryginalnego blatu w kuchni czy nawet łazience. Tak zastosowany granit nada pomieszczeniu wyszukany styl oraz pokaże gościom dobry gust właściciela domu

Zastosowanie granitu

Ze względu na to, że granit wydobywa się w dużych blokach i jest on bardzo łatwy w cięciu i polerowaniu, wykorzystuje się go w budownictwie. Można z niego wykonać krawężniki, kostki chodnikowe czy grys. Granit charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieralność i trwałością. Służy także jako płyty okładzinowe czy blaty, co jest chyba jego najszerszym zastosowaniem. Zawdzięcza to temu, że jest nieodporny na zadrapania i wysokie temperatury - na takim blacie można bez wahania postawić gorący garnek. Co ciekawe, granit jest składnikiem nawierzchni torów żużlowych. Dzięki temu, że zmniejsza on przyczepność kół, żużel jest jeszcze bardziej widowiskowy.

Pielęgnacja granitu

O blaty czy posadzki z kamienia trzeba szczególnie dbać. Co prawda granit jest bardzo twardym kamieniem, to jednak należy zatroszczyć się o to, aby nie stracił swojego blasku. To dzięki niemu i swojemu naturalnemu wyglądowi cieszy się taką popularnością. Firma Granimex zajmuje się nie tylko dystrybucją tego kamienia oraz innych materiałów kamieniarskich, ale także chemią do czyszczenia i impregnacji. Co prawda przedsiębiorstwo, które dostarczy granit do klienta i odpowiednio go zamontuje, zajmie się również jego pierwszą impregnacją, ale wiadomo, że jest to czynność, którą trzeba regularnie powtarzać. W ten sposób zasklepia się mikroszczeliny na powierzchni kamienia, dzięki czemu nie wnika w nie brud, który później jest niemożliwy do usunięcia. Specjaliści zalecają stosować impregnaty raz do roku. Przy pielęgnacji granitu trzeba pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim trzeba unikać środków czyszczących, które mają w swoim składzie kwasy. Poza tym należy uważać na różnego rodzaju wybielacze, benzynę czy nawet zmywacze do paznokci, które trwale niszczą kamień, powodując między innymi jego zmatowienie.

Jak prawidłowo obrabiać granit?

Przede wszystkim powinno się tak ciąć kamień, aby było możliwe wykorzystanie jak największej powierzchni. Poza tym granit użyty do obróbki nie powinien posiadać żadnych uszkodzeń czy szczelin. Samodzielne szlifowanie tego kamienia jest bardzo trudne, a to z racji na jego twardość. Powinno się je zacząć od frezów, czyli narzędzi stosowanych we frezarkach, a kończyć na granulacji 3000. Papier ścierny nie nadaje się niestety do obrabiania granitu. Przedsiębiorstwo Granimex zaleca, aby takie prace najlepiej zostawić doświadczonym ludziom, którzy zrobią to profesjonalnie. Klient będzie miał wtedy pewność, że zamówiony przez niego granit będzie charakteryzował się najwyższą klasą.

2015-12-28 13:09

Inne artykuły