Jak mierzyć śruby?

Przy wykonywaniu zespoleń śrubowych bardzo ważny jest odpowiedni dobór śrub. Ma on wpływ na trwałość łączenia, a także jego stabilność. Nieodpowiednio dobrane śruby skutkują wykonaniem połączenia podatnego na działanie niekorzystnych warunków wynikających ze środowiska w jakim funkcjonuje spojenie. Aby prawidłowo dokonać pomiaru śruby należy zmierzyć kilka jej parametrów. Tylko wtedy mamy pewność, iż złączenie będzie mocne i odporne na czynniki zewnętrzne np. drgania czy przeciążenia.

Najważniejsze parametry śrub

Śruby są kluczowym elementem połączeń śrubowych. Ich parametry mają decydujący wpływ na jakość i trwałość połączenia. Prócz własności jakościowych, do których należą materiały z jakich śruby zostały wykonane oraz powłoki zabezpieczające przed wpływem warunków atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych ważne są również parametry fizyczne. Jak wyjaśnia ekspert hurtowni śruby24.pl specjalizującej się w sprzedaży elementów gwintowanych różnego przeznaczenia:

Własności fizyczne śrub są równie ważne, co parametry jakościowe. Do tych pierwszych zaliczamy grubość śruby, fachowo nazywaną średnicą, długość, a także rodzaj i skok gwintu. Wszystkie te parametry mają decydujący wpływ na wykonywane połączenia. Warto więc poświęcić czas i dokonać profesjonalnego pomiaru śrub jakie będą zastosowane do wykonania scalenia. W ten sposób unikniemy wad mogących powstać na skutek użycia śrub o niewłaściwych wymiarach. Należy pamiętać, że łączenia do których użyto elementów o złych wymiarach są gorszego gatunku i często nie spełniają norm przewidzianych dla połączeń śrubowych.

Prawidłowy pomiar śrub

Chcąc dokonać rzetelnego pomiaru śrub powinno się zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest zastosowanie odpowiedniej skali pomiarowej. W europejskim systemie miar są to minimetry. Kolejną kwestią jest użycie odpowiednio precyzyjnych narzędzi pomiarowych. Do mierzenia śrub najlepiej posłużyć się suwmiarką. Za jej pomocą możemy zmierzyć wszystkie parametry śruby takie jak: długość, średnicę oraz skok gwintu. Wielu fachowców do mierzenia skoku gwintu zaleca używanie wzorca gwintu. Jego stosowanie ułatwia i przyśpiesza dokonanie pomiaru. Podczas mierzenia długości śruby warto pamiętać, że w przypadku śrub o łbach płaskich mierzymy tylko sam trzpień. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze śrubą o łbie stożkowym wtedy mierzymy całą śrubę łącznie z łbem. Wykonanie pomiaru średnicy śruby najlepiej wykonać z zastosowaniem wspomnianej już suwmiarki. Należy jednak zwrócić uwagę, aby mierzyć zewnętrzną średnicę gwintu, a nie trzpienia. Wyniki pomiarów są przydatne podczas zakupu śrub. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób odnajdziemy śruby o odpowiednich parametrach fizycznych oraz gatunkowych.

2019-07-10 11:17

Inne artykuły