Jak mądrze kupować warzywa?

„Na straganie w dzień targowy, takie słyszy się rozmowy: może Pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, Panie koprze (…)” – większości z nas znany jest ten wiersz Jana Brzechwy. O ile dialog prowadzony przez warzywa wywołuje pozytywne skojarzenia, o tyle rzeczywistość nie zawsze bywa tak kolorowa. Coraz częściej słyszymy o stosowanych środkach chemicznych do uprawy warzyw. Jak zatem wybierać i kupować je mądrze?

Sezonowo!

Aby mądrze kupować warzywa, warto wybierać je sezonowo. Jest to najlepszy sposób, aby cieszyć się najzdrowszymi produktami o wysokich wartościach odżywczych. Dodatkowo kupowanie warzyw zgodnie z porą roku jest dużą oszczędnością, ponieważ są one wówczas zdecydowanie tańsze. Warto pamiętać o tym, że mądre kupowanie warzyw to zaopatrywanie się w ich optymalną ilość. Oznacza to robienie częstszych, ale mniejszych zakupów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, że kupioną niedawno zieleninę po kilku dniach trzeba już wyrzucić. Warto dodać, że sezonowe warzywa można przetworzyć – zamrozić lub zawekować.

Market czy ryneczek?

Zarówno duże sklepy, jak i lokalni sprzedawcy oferują duży wybór rozmaitych warzyw. Jednak są oni najczęściej pośrednikami, dlatego warto zawsze sprawdzać skąd pochodzą sprzedawane przez nich produkty. Jeśli jest to możliwe, opłaca się wybierać warzywa z upraw ekologicznych, gdzie dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniego i naturalnego przygotowania gleby (organiczne komposty przy jednoczesnym ograniczeniu środków chemicznych).
Specjalista z hurtowni Kawon, oferującej wysoką jakość warzyw w przystępnych cenach, przekonuje, że: istotny jest również sposób przechowywania warzyw – m.in. temperatura, w jakiej były magazynowane.

Kupuj świadomie

Jeśli chcesz mądrze kupować warzywa, musisz za każdym razem zwracać uwagę na ich wygląd. Te, które mają różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne lub zauważasz u nich pierwsze objawy gnicia – zdecydowanie omijaj szerokim łukiem! Pamiętaj o tym, że odkrojenie spleśniałego fragmentu nie wystarczy, ponieważ bakterie przedostały się już na powierzchnię całego warzywa. Warto także zwracać uwagę na ich kształt i wybierać te naturalne, o nieregularnym zarysowaniu. Kolejną ważną zasadą, którą warto się kierować, aby mądrze wybierać warzywa, jest porównywanie ich cen. Nie zawsze opłaca się wybierać produkty tańsze, ale te, których cena jest adekwatna do jakości. Ponadto zaleca się, aby kupować warzywa nieprzetworzone, w naturalnej postaci, ponieważ umyte czy pokrojone są o wiele droższe.

2017-10-02 07:30

Inne artykuły