Jak działają soczewki fotochromowe?

Soczewki fotochromowe to doskonały sposób, jeśli chcemy chronić nasze oczy oraz delikatną skórę wokół nich przed szkodliwym promieniowaniem UV. Taki rodzaj soczewek chroni nas przez cały rok, nie tylko latem, kiedy pamiętamy o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych. Soczewki fotochromowe działają również zimą, a wtedy promieniowanie może być nawet bardziej szkodliwe.

 Okulary przeciwsłoneczne nosimy zazwyczaj latem, choć powinniśmy o nich pamiętać przez cały rok. Również zimą promienie UV są szkodliwe, a w śnieżny i słoneczny dzień działają na nas ze zdwojoną siłą, odbijając się od białego śniegu. Jeśli nosimy okulary na co dzień, warto rozważyć zakup okularów z soczewkami fotochromowymi. Ekspert z salonu optycznego Oftal-Koralewscy z Poznania przybliży nam w skrócie zasadę ich działania.

W jaki sposób soczewki fotochromowe chronią nasze oczy?

Promieniowanie ultrafioletowe powoduje powstawanie w naszej skórze wolnych rodników. Ich nadmiar w organizmie powoduje między innymi szybsze starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Ponieważ skóra wokół oczu jest cienka i delikatna najszybciej odbijają się na niej negatywne skutki długotrwałego przebywania na słońcu. Co więcej, intensywne światło powoduje, że mrużymy oczy, a im częściej to robimy, tym szybciej pojawiają się zmarszczki.

Soczewki fotochromowe pod wpływem promieniowania UV przyciemniają się, dzięki czemu do naszych oczu dociera mniej światła. W ten sposób chronią nasz wzrok oraz skórę wokół oczu. Okulary przeciwsłoneczne przyciemniają obraz przez cały czas, natomiast okulary z soczewkami fotochromowymi mają tę zaletę, że dostosowują się do ilości światła oraz promieniowania. Jeśli słońce zajdzie za chmurami lub wejdziemy do ciemnego pomieszczenia, po pewnym czasie soczewki znów staną się przejrzyste.

Co więcej, soczewki fotochromowe, przy zastosowaniu odpowiednich powłok antyrefleksyjnych, chronią nasze oczy również przed światłem niebieskim, które może powodować zwyrodnienie plamki żółtej.

Jakie czynniki mają wpływ na intensywność przyciemnienia soczewek fotochromowych?

Soczewki fotochromowe przyciemniają się w zależności od kilku czynników. Główny wpływ na ich działanie ma promieniowanie ultrafioletowe, ale również temperatura. Jeżeli przebywamy w miejscu, gdzie panuje niska temperatura, a do tego intensywność promieniowania będzie duża – szkła zrobią się ciemne szybciej. W słoneczny dzień zimą promieniowanie będzie bardzo intensywne, ponieważ może odbijać się od leżącego śniegu.

Współczesne fotochromy chronią nasz wzrok również w samochodzie. Choć szyby pochłaniają część promieniowania UV niezbędnego do aktywacji soczewek, nowoczesne szkła przyciemniają się również podczas przebywania za oknem samochodu czy innego pomieszczenia.

2019-09-27 11:01

Inne artykuły