Jak dobrać odpowiednie oprawki okularowe dla dziecka?

Okulary na nosach naszych dzieci to ostatnio coraz bardziej powszechny widok. Na pewno duży wpływ na rosnącą liczbę wad wzroku mają komputery, telewizja i gry wideo, z których dzieci często korzystają. Obecnie średnio co piąte dziecko potrzebuje nosić okulary. Wielu z nas zastanawia się, jakie okulary wybrać dla dziecka i jakie powinny mieć oprawki, żeby były zarówno bezpieczne, stabilne, jak i ładne.

Po wizycie u optyka (np. Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin) nadchodzi moment kiedy trzeba dokonać wyboru pierwszych oprawek dla naszego dziecka. Na pewno nie jest to proste zadanie, szczególnie jeśli sami nie nosimy, albo nie nosiliśmy nigdy żadnych okularów. Świetnym rozwiązaniem byłyby okulary, które nasze dziecko chętnie będzie nosiło oraz których nie trzeba będzie co chwilę naprawiać. W takim wypadku warto skorzystać z porady specjalisty, który posiada ogromny wybór oprawek, a jednocześnie pomoże dobrać je adekwatnie do zaleceń lekarza.

Wybierając okulary dla naszego smyka powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, oprawka powinna podobać się dziecku, w przeciwnym wypadku nie będzie ich chciało po prostu nosić. Warto również wybrać oprawki w żywych kolorach, dzięki którym buzia dziecka wygląda radośniej.

Co do samych oprawek, to powinny być one nieco większe - głównie ze względu na to, że gdy podczas zabawy okulary zsuną się lekko dziecku z nosa, będzie ono mogło nadal patrzeć przez soczewki, a nie ponad nimi. Poza tym jak, każdy z nas na pewno wie, dziecko szybko rośnie i za parę miesięcy mogłoby się okazać, że oprawka zrobiła się za mała i uwiera nasze dziecko. Warto zapamiętać, że modele bez oprawek nie nadają się dla dzieci, ponieważ są dużo mniej stabilne i łatwo mogą się połamać.

Oprawki dla dzieci wykonywane są z różnych stopów metali, jak i tworzyw sztucznych. Wielkość oprawek powinna zależeć głównie od rozmiaru twarzy dziecka, rozstawu oczu i wielkości oczodołów. Górną granicę wyznaczają brwi, które powinny być widoczne, natomiast dolna krawędź oprawki powinna się kończyć między powieką a policzkiem i nie przylegać do niego. Krawędzie boczne oprawek powinny kończyć się równo ze skroniami. Jeśli będą wystawać poza nie wzrasta zagrożenie, że dziecko zahaczy nimi o coś podczas zabawy.

Warto zwrócić uwagę aby w oprawkach były należyte zauszniki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zapewniają odpowiednie trzymanie się okularów na nosie. Najlepsze będą oprawki z elastycznymi zausznikami, które można wyginać nawet o 270 stopni. Nie łamią się one łatwo i zapewniają komfort noszenia. Niestety jest to również część oprawek, która najszybciej ulega uszkodzeniom mechanicznym.

Powinniśmy uświadomić także naszemu dziecku jak prawidłowo zakładać i zdejmować okulary oraz jak je przechowywać, żeby można z nich było korzystać jak najdłużej. Dobrym pomysłem będzie również zakup dwóch par okularów. Jest to szczególnie ważne jeśli dziecko ma dużą wadę wzroku i w przypadku uszkodzenia bądź zgubienia okularów nie mogłoby bez nich normalnie funkcjonować.

Pamiętajmy, żeby przed wizytą u okulisty nie okazywać zdenerwowania, bo nasze emocje mogłyby udzielić się dziecku. Wybierzmy też profesjonalny zakład optyczny (np. Zakład Optyczny Krystyna Pokorna-Stafin), w którym dobiorą oprawki do potrzeb i gustu naszej pociechy, dbając również o jego psychiczny komfort.

2016-01-07 14:17

Inne artykuły