Jak dbać o własne cztery kółka? - Kosmetyki samochodowe

Czysty i błyszczący samochód to jedna z naszych wizytówek - i nie dotyczy to tylko przedstawicieli handlowych, czy prezesów znanych spółek. Umycie samochodu to teoretycznie prosta sprawa, jednak warto poznać podstawowe zasady i co nieco się doszkolić. Nie tylko zmyjemy brud, ale też zabezpieczymy lakier samochodu na kolejne tygodnie. Warto także zadbać samochód od wewnątrz, by jeździło się nim jeszcze bardziej komfortowo.

Czego potrzebujemy?

Możemy oczywiście wyposażyć się w całą masę produktów do mycia samochodów i wydać na nie sporo pieniędzy. Jeśli jednak dopiero zaczynamy przygodę z pielęgnacją samochodu, na początek potrzebne będzie tylko kilka rzeczy. Musimy wyposażyć się w wiadro, szampon samochodowy z neutralnym pH, rękawica z mikrofibry, ręcznik i wosk. Po co rękawica z mikrofibry? Ponieważ jest zdecydowanie wygodniejsza w użyciu i bezpieczniejsza dla lakieru samochodowego niż stare gąbki, szmatki, czy kawałki bawełnianych koszulek. Ręcznik również najlepiej wybrać z mikrofibry. Jeśli mamy alufelgi, przyda się również dodatkowy produkt do ich czyszczenia. Miejsce, w którym myjemy auto, powinno być osłonięte od wiatru i słońca. Najlepszy będzie garaż lub wiata w ogrodzie. Teraz krótki przewodnik po produktach, których nie należy stosować do mycia samochodu: płyn do naczyń, płyn do mycia podłóg, mleczka czyszczące i silne detergenty. Z daleka od samochodu trzymamy kuchenne zmywaki, które są szorstkie i w ich porach szybko gromadzi się brud - dowiadujemy się w Hurtowni Motoryzacyjnej Polamel z Białegostoku.

Jak myjemy auto?

Wielu z nas popełnia błąd i przechodzi bezpośrednio do nałożenia szamponu. Najpierw należy pozbyć się drobinki piasku i innych osadów, które mogłyby w czasie mycia uszkodzić, porysować lakier. Najlepiej spłukać auto myjką wysokociśnieniową, ale wystarczy też zwykły wąż ogrodowy. Im mocniejszy strumień wody, tym lepiej. Kolejny etap to mycie kół - spryskujemy felgi odpowiednim produktem do mycia i szorujemy je szczotką lub okrągłym pędzelkiem. Jeżeli chcemy, by koła prezentowały się lepiej, używamy specjalnego dressingu do opon. Czyścimy też nadkola i zabieramy się za karoserię. Do wiaderka wlewamy ciepłą wodę i odpowiednią ilość szamponu do samochodów, zgodnie z etykietą. Dobrze jest wywołać strumieniem wody pianę. Mycie zaczynamy od powierzchni poziomych - dachu, klapy bagażnika, maski. Do mycia samochodu używamy wspomnianej rękawicy z mikrofibry, wykonując koliste ruchy. Spłukujemy i wycieramy samochód, by nie powstały smugi i zacieki. Kiedy samochód jest suchy, możemy przejść do woskowania. Warstwa wosku powinna być równomiernie rozprowadzona i jak najcieńsza. Nie zapominamy też o wnętrzu - odkurzamy, przecieramy konsolę, szyby. Jeśli mamy skórzaną tapicerkę, używamy do niej przeznaczonych do tego produktami.

2017-03-07 13:21

Inne artykuły