Jak dbać o obuwie zamszowe?

Buty zamszowe cieszą się popularnością z racji ich atrakcyjnego wyglądu i wbrew pozorom – prostej pielęgnacji. Wiele osób obawia się, że szybko stracą ładny wygląd i nie będą nadawać się do użytku. To błędne myślenie, ponieważ właściwie zaimpregnowany zamsz będzie nam dobrze służyć również w trakcie deszczowej pogody i podczas zimy! Wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących czyszczenia oraz pielęgnacji zamszu.

Czyszczenie zamszu

Czyszczenie zamszu jest pierwszym i kluczowym etapem w pielęgnacji obuwia zamszowego. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią do tego szczotkę. Doskonałym wyborem jest dwustronna szczoteczka do zamszu i nabuku: gumową stroną usuwamy wbite, zlepione plamy, natomiast stroną z włosiem nylonowo-miedzianym pozbywamy się kurzu i układamy włos. Pamiętajmy, żeby szczotkować buty wyłącznie na sucho, w przeciwnym razie brud zamiast zniknąć – głębiej wniknie w materiał.

Jeżeli nasze trzewiki zamszowe mają tłuste plamy, możemy usunąć je za pomocą talku. Wystarczy posypać nim zabrudzone miejsca, a po kilku godzinach dokładnie strzepać talk i wyszczotkować obuwie. Co ciekawe, w skutecznym usuwaniu zabrudzeń może pomóc również skórka od chleba. To dobry pomysł, jeśli jeszcze nie zaopatrzyliśmy się w szczotkę ze specjalną gumką do plam.

Przed czyszczeniem butów z zamszu warto wcześniej wyjąć sznurówki, aby łatwiej dotrzeć do wszystkich zakamarków. Nie można też zapomnieć o podeszwie. Podeszwy butów brudzą się równie mocno, zwłaszcza kiedy są w jasnym kolorze.

Impregnacja zamszu

Do czynności mających na celu pielęgnację obuwia zamszowego bez wątpienia zalicza się impregnacja materiału. Jej celem jest skuteczne zabezpieczenie przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy śnieg. Tym bardziej, że jak już wspomnieliśmy, buty zamszowe nadają się również na jesienną i zimową pogodę, i są znacznie cieplejsze od butów ze skóry licowej!

Jak wobec tego zaimpregnować obuwie? W sklepach dostępnych jest wiele preparatów służących do przygotowania ich na trudne warunki meteorologiczne. Specjalne kosmetyki tworzą przezroczystą warstwę ochronną i zabezpieczają zarówno przed wodą i wilgocią, jak też przed wnikaniem trudnych do usunięcia plam. Tak przygotowane obuwie będzie nam służyć o wiele dłużej. Impregnację należy przeprowadzać regularnie, co najmniej kilka razy na sezon. Po nałożeniu środka odczekajmy, aż buty wyschną i możemy śmiało ruszać w drogę.

Renowacja zamszu

Buty z zamszu, jeśli to konieczne, można również poddać zabiegom renowacji. Służą do tego profesjonalne preparaty odświeżające i odżywiające materiał, które poprawiają wygląd zamszu, a dodatkowo czyszczą całą powierzchnię. Należy jednak pamiętać, że takich środków nie nakładamy od razu na całe buty! Najpierw musimy przeprowadzić próbę w mniej widocznym miejscu, aby upewnić się, że kosmetyk nie wyrządzi więcej szkód, niż pożytku. Jeśli nie pozostawia plam i przynosi oczekiwane rezultaty, możemy wyczyścić nim całą powierzchnię obuwia.

Trzymając się tych kilku prostych zasad, zapewnimy swoim butom z zamszu ładny wygląd na wiele kolejnych sezonów.

2019-05-14 13:20

Inne artykuły