Historia wózków widłowych

Wózki widłowe, czyli wózki jezdniowe podnośnikowe, które potocznie nazywamy „widlakami”, to mechaniczne pojazdy kołowe, przystosowane do przewozu materiałów o znacznej masie. Używane są głównie do prac rozładunkowych, na przykład w magazynach i fabrykach. Dziś wielu producentów oferuje wózki widłowe o różnych parametrach, a wybór jest naprawdę szeroki. Jak właściwie wygląda historia wózków widłowych?

Pierwowzór wózków widłowych i ubiegłe stulecia

Niewiele osób wie o tym, że pierwowzorem wózków widłowych były drezyny – pomocnicze pojazdy kolejowe z ręcznym napędem mechanicznym. Pod koniec XIX drezyny wykorzystywane były na większości stacji kolejowych do transportowania przeróżnych towarów. Dziś najprostsze drezyny możemy zobaczyć na stacjach zabytkowych – towar ładowany był na platformę, na której stawał również jej „kierowca”, czy „operator” i napędzał drezynę siłą swoich mięśni. Drezyny z napędem elektrycznym pojawiły się w roku 1906. Były to pierwsze wózki transportowe nienapędzane siłą mięśni. Kilka lat później opracowano konstrukcję wózków, które mogły unieść ładunek z ziemi. Na początku to platformy wózków były obniżane do ziemi, by ułatwić załadunek ciężkich towarów. Po pewnym czasie platformy zastąpione zostały widłami – stąd oczywiście nazwa wózków.

Pierwsi producenci wózków widłowych, które przypominają dzisiejsze „widlaki”

Jak mówi nam przedstawiciel firmy IPZ z Kołbaskowa koło Szczecina, jako pierwszego producenta wózków widłowych wskazuje się amerykańską firmę Clark, która na rynku funkcjonuje do dziś. Firma Clark, która zajmowała się produkcją osi dla przemysłowych dla przemysłu kolejowego, w 1917 roku opracowała na potrzeby własnej działalności wózek o nazwie Trucktractor. Służył do transportu ładunków na terenie fabryki. W kolejnym roku firma Clark wyprodukowała kilka takich wózków dla swoich klientów, którzy zachwyceni byli ich możliwościami. W roku 1919 wózków powstało już ponad 70. Na przestrzeni lat konstrukcja wózka widłowego była unowocześniana i zmieniana. W roku 1922 powstał wózek o nazwie Trucklift, w którym zamiast mechanizmów zapadni i dźwigni mechanicznych wykorzystano hydraulikę siłową. Rok później inna amerykańska firma – Yale – która również zajęła się konstruowaniem i produkowaniem wózków widłowych, zaprojektowała wózek, który dzięki masztowi mógł podnieść ładunek wyżej, niż wynosiła wysokość jego samego. Współcześni producenci wózków widłowych oferują wiele rodzajów „widlaków”. Ze względu na napęd wyróżniamy wózki spalinowe, elektryczne, a nawet gazowe. Ze względu na funkcje na rynku dostępne są wózki widłowe boczne, podnośnikowe, skrętne, czy wózki widłowe wysokiego składowania.

2018-11-15 11:47

Inne artykuły