Historia kominiarstwa

Historia kominiarstwa sięga tysiąca lat – i skoro do dziś jest wykonywany, to znaczy, że cały czas jest bardzo potrzebny. Sama profesja przeszła ogromne zmiany. Dawniej czyszczenie kominów zlecano osieroconym chłopcom, którzy pracowali w bardzo szkodliwych dla zdrowia warunkach. Dziś bycie kominiarzem to dobra, choć nie zawsze łatwa praca.

Trudne dobrego początki

To, co współcześnie nazywamy kominem, stworzyli antyczni Rzymianie. A były to trudne dobrego początki, bo powszechnie zaczęto kominów używać dopiero w XVI wieku w Anglii. A wraz z powszechnym ich użytkowaniem pojawił zawód kominiarza, który stał się już nie mniej poważny jak piekarz, kowal czy budowlaniec. Liczba kominiarzy wzrastała, wraz z przestawienia się z ogrzewania drewnem na ogrzewanie węglowe. W wyniku tego przejścia konieczność regularnego czyszczenia komina stawała się coraz bardziej potrzebna. Zastosowanie węgla pozostawiało duże ilości lepkich osadów na ścianach komina, które musiały być regularnie oczyszczane, aby komin pozostał pusty i bezpieczny. Warto zwrócić uwagę, jak niebezpieczna była to wtedy profesja: kominiarze musieli się przeciskać przez ówczesne wąskie kominy, wdychając przy tym szkodliwą sadzę. Z tego powodu praca ta bywała zwykle zlecana biednym, osieroconym chłopcom, którzy byli wstanie radzić sobie w ciasnych kominach. W zamian otrzymywali wodę i jedzenie. Cóż, takie to były wtedy czasy.

A współcześnie?

Nowsza historia kominiarstwa jest także dość trudna. Oto w latach siedemdziesiątych XX wieku, kiedy ceny paliw kopalnych, takich jak gaz, dramatycznie wzrosły, na świecie do łask wróciły piece węglowe. Ludzie na całym świecie zaczęli na nowo używać kominów, które były wcześniej przez długi czas nieużywane. Takie kominy bez odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji stawały się często powodem domowych pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Ale oto kolejny raz z ratunkiem przybyli kominiarze. Na całym świecie wprowadzono wtedy przepisy regulujące zawód kominiarza i konieczność dokonywania cyklicznych przeglądów w domach, w których używa się ogrzewania węglowego.

W Polsce natomiast cech kominiarzy powstał w 1776 roku w Warszawie. W czasach bardziej nowożytnych, tj. w latach 30. XX wieku roku zaczęło się nawet ukazywać pismo branżowe „Kominiarz Polski”, a sam zawód był uznany za koncesjonowane rzemiosło. Cały czas powstają firmy kominiarskie, a w 1991 roku ma miejsce założenie Zakładu Kominiarskiego p. Janusza Mitasa, który działa do dzisiaj.

Dziś na rynku znajdziemy wielu profesjonalnych kominiarzy. Ich praca oczywiście znacznie różni się od pracy kominiarzy sprzed wieków – dokonują oni diagnozy i serwisowania problemów związanych z kominami, a nie tylko ich czyszczenia. Sam zawód kominiarza cieszy się zaś dość dobrą renomą, a kominiarze otrzymują wysokie wynagrodzenie. Oczywiście co się nachodzą i nabrudzą to ich – ale zdecydowanie warto.

2017-06-07 14:08

Inne artykuły