Higiena w toaletach publicznych

Chociaż rzadko się o tym mówi, toaleta publiczna to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc – w pracy, szkole czy sklepie. Niezwykle ważne więc, aby było to także miejsce przyjazne odwiedzającym je osobom. Czystość toalety może mieć bowiem wpływ na nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie.

Stan większości toalet publicznych pozostawia wiele do życzenia. Zarazki, nieporządek, brak papieru toaletowego – szereg trudności piętrzących się przed osobą, która chce załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, może zatrważać. Jak więc zapobiegać nieprzyjemnym widokom i niedogodnościom, czyniąc korzystanie z toalety publicznej nie tyle przyjemnym, co po prostu normalnym doświadczeniem?

Regularne kontrole stanu sanitarnego

Podstawą utrzymania właściwego porządku w toalecie publicznej jest jej regularna kontrola. Pomocne może okazać się zatrudnienie pracownika, odpowiedzialnego za utrzymanie właściwego stanu sanitarnego pomieszczeń WC. Oddelegowana osoba powinna wykonywać obchody w określonych odstępach czasowych – godzinnych, a niekiedy nawet krótszych – i odnotowywać ten fakt na specjalnie do tego celu przygotowanych kartach kontroli czystości. Takie działania pozwalają na szybką reakcję w momencie wystąpienia problemów higienicznych – np. zabrudzenia czy zalania toalet, obecności nieświeżego zapachu itd. Regularne kontrole nie tylko podwyższają komfort użytkowania toalet, ale też pozwalają na długoterminowe utrzymanie porządku i oszczędzenie zużycia środków czystości.

Papier i mydło, czyli toaletowy niezbędnik

Niezwykle istotną rzeczą, wpływającą na higienę w toalecie publicznej, jest jej właściwe zaopatrzenie. Z punktu widzenia użytkownika toalety, wielce pożądanym jest przede wszystkim dostęp do papieru toaletowego, do bieżącej wody i mydła oraz do ręczników bądź suszarki do rąk. Korzystanie z tych wszystkich elementów pozwala na zachowanie czystości – głównie dłoni, które stanowią doskonałe siedlisko bakterii – ale też zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się zarazków w kontaktach z innymi osobami. Komfort użytkowników toalet mogą też zwiększyć dodatkowe udogodnienia – dostęp do lustra, suszarki do włosów, kosza na śmieci, a w przypadku kobiet z małymi dziećmi także obecność przewijaków. Wszystkie te przedmioty i akcesoria można nabyć stosunkowo niewielkim kosztem, korzystając z usług firm sprzedających wyposażenia do toalet publicznych. Tego typu firmą jest np. internetowy sklep Hurtoownia.pl, zajmujący się sprzedażą produktów, służących utrzymaniu higieny, na terenie całego kraju.

2016-02-29 14:03

Inne artykuły