Grupowy czy indywidualny - jaki sposób nauki języka polskiego jest lepszy?

Język polski jest uważany za jeden z najbardziej skomplikowanych na świecie. Złożona składnia, trudna fleksja oraz mnóstwo zasad gramatycznych i ortograficznych sprawiają, że obcokrajowcy szybko zniechęcają się do jego nauki. Jednak odpowiednie podejście lektora, a także wybór właściwej formy zajęć mogą zdziałać cuda. Dlatego warto przemyśleć wzięcie udziału zarówno w kursie grupowym, jak i indywidualnym.

Korzyści z nauki języka polskiego w grupie

Dla niektórych kursantów obecność innych uczniów, którzy również zaczynają przygodę z nauką języka polskiego, jest bezcenna. Jednak poznawanie słów, wyrażeń i zwrotów w grupie ma też inne zalety.

Zajęcia grupowe dają możliwość prowadzenia dialogów czy odgrywania scenek. Jest to nieocenione, jeżeli chodzi o praktyczną naukę języka. W ten sposób można szybko przyswoić zwroty, które są używane na co dzień – w sklepie, w pracy, w restauracji. Dzięki takiej formie zajęć uczeń będzie odczuwał mniejszy stres, kiedy przyjdzie mu rozmawiać z rodzimym użytkownikiem języka polskiego. Uczniowie z jednej grupy mogą także wymieniać się notatkami, spostrzeżeniami i sposobami na to, jak utrwalić zasady gramatyki czy zapamiętać ogromną ilość słówek.

Zajęcia w grupie dają lektorowi duże możliwości. Może on w różny sposób aktywizować uczniów do rozmawiania w języku polskim, dzięki czemu nauka przynosi lepsze efekty. Jednak zawsze doskonałym uzupełnieniem takich lekcji są indywidualne spotkania z native speakerem – mówi specjalista ze szkoły językowej Makilen w Krakowie.

Zalety zajęć indywidualnych

Wśród osób podejmujących naukę języka polskiego zdarzają się uczniowie, dla których odpowiedniejszą formą są zajęcia indywidualne. W towarzystwie samego lektora czują się bardziej komfortowo, co przekłada się na szybsze przyswajanie materiału.

Poza tym podczas tego typu lekcji nauczyciel może ocenić poziom wiedzy ucznia, zweryfikować jego umiejętności oraz zastosować odpowiednie metody nauki. Szlifując wybrane zagadnienia, można błyskawicznie poprawić akcent i wzbogacić swoje słownictwo.

Na spotkania indywidualne można zdecydować się także wtedy, kiedy uczestniczy się równocześnie w zajęciach grupowych. Jest to polecane zwłaszcza uczniom, którym zależy na jak najszybszej nauce języka.

Zajęcia indywidualne dają też możliwość nauki wszystkim tym, którzy ze względu na obowiązki zawodowe nie mogą brać udziału w lekcjach o wyznaczonych porach. Są one skierowane również dla osób chcących poznać słownictwo branżowe i biegle posługiwać się specjalistyczną terminologią w języku polskim.

2019-10-04 13:56

Inne artykuły