Gruntowanie powierzchni. Co warto wiedzieć?

Prace wykończeniowe wymagają czasu, precyzji i zastosowania wysokiej jakości preparatów. Mowa tu jednak nie tylko o farbach, ale też o środkach, dzięki którym odpowiednio przygotujemy podłoże do dalszych zabiegów. Chodzi tu o gruntowanie powierzchni. Do czego dokładnie służą środki gruntujące, jak i kiedy powinno się ich używać?

Na czym polega gruntowanie powierzchni?

Gruntowaniem nazywamy etap przygotowania powierzchni, czy to ścian, podłóg, czy innych konstrukcji, do dalszych zabiegów związanych np. z ich malowaniem czy impregnacją. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty. Zastosowanie środków gruntujących zmienia właściwości fizyczne powierzchni, na których łatwiej wykonuje się dzięki temu prace wykończeniowe.

W zależności od potrzeb i wykorzystanych środków, gruntowanie może w różny sposób oddziaływać na podłoże. - Mówi pracownik sklepu Bowit oferującego chemię budowlaną. - Przede wszystkim ma to na celu wygładzenie powierzchni i redukcję różnego rodzaju niedoskonałości, np. szczelin i porów. Rozróżniamy przy tym gruntowanie zwiększające adhezyjność, czyli poprawiające przyczepność podłoża, które dzięki temu lepiej utrzymuje naniesione środki, np. farby, a także gruntowanie antyadhezyjne, gdzie przyczepność zostaje zmniejszona, co ma zastosowanie np. w przypadku form odlewniczych bądź szalunków.

Pominięcie gruntowania może przynieść nieestetyczny efekt w postaci np. łuszczenia czy oddzielania się farby od podłoża. Podsumowując, gruntowanie ma na celu przygotowanie i wzmocnienie powierzchni oraz ich  wyrównanie i ujednolicenie.

Jak i kiedy przeprowadza się gruntowanie?

Kiedy dokładnie potrzebne jest gruntowanie podłoża? Jest to konieczne w następujących sytuacjach:

  • Przed pracami wykończeniowymi – np. zanim dojdzie do tynkowania, malowania ścian czy też kładzenia płytek.
  • Do przygotowania form – gruntuje się powierzchnie form odlewniczych, szalunków i innych konstrukcji, w których ważne jest sprawne oddzielenie masy betonowej od formy.

Środki gruntujące stosujemy na tynki i gładzie, a także przed malowaniem, np. na ściany, z których usunięto starą warstwę farby. Pamiętajmy, że podstawą udanego gruntowania jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, która powinna zostać uprzednio dokładnie oczyszczona i wyrównana, a także wysuszona.

Wybór środków gruntujących

Sukces gruntowania zależy przede wszystkim od wyboru odpowiednich środków. Istotne znaczenie ma tu przeznaczenie danego preparatu i sposób jego działania. Do wyboru mamy grunt do ścian, ale też preparaty antyadhezyjne oraz o właściwościach wodouszczelniających. Istotny jest również rodzaj podłoża, które zamierzamy gruntować. Na rynku znajdziemy grunty do szpachli, tynków, bloczków betonowych, cementu, cegły, a nawet do kamienia naturalnego. Właściwie dobrane środki gruntujące od sprawdzonego producenta pozwolą uzyskać pożądany efekt prac wykończeniowych.

2019-05-14 13:48

Inne artykuły