Główne wytyczne dotyczące projektowania budynków

Budowanie budynku jest procesem długim i wymagającym dużo energii, jednak wbrew pozorom wcale nie najtrudniejszym ze wszystkich etapów realizacji danej inwestycji. To właśnie projektowanie budynku jest najtrudniejszą częścią zadania, wymaga bowiem dokładnego przeanalizowania kwestii takich jak estetyka budynku, jego funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz zgodność z obowiązującymi przepisami i normami.

Zasady projektowania budynków

Określenie funkcji budynku

Najważniejszą kwestią, którą należy uwzględnić podczas prac nad projektem, jest funkcja, jaką ma pełnić budynek. Rozwiązanie technologiczne i materiałowe, które znajdą zastosowanie w przypadku domu jednorodzinnego, mogą być kompletnie nieużyteczne i niepraktyczne, jeśli projektujemy blok wielomieszkaniowy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych rodzajów budynków – budynki przemysłowe, użytkowe, magazynowe oraz użytku publicznego wymagają zastosowania indywidualnych rozwiązań, służących maksymalizacji ich funkcjonalności. Należy zwrócić uwagę, że pojedyncze pomieszczenia budynków również pełnią różne funkcje – zadaniem projektanta jest opracowanie rozwiązań odpowiednich dla każdego z nich.

Bezpieczeństwo

Projekt budynku koniecznie powinien uwzględniać potrzeby bezpieczeństwa. Pod pojęciem bezpieczeństwa należy rozumieć wytrzymałość budynku na różnego rodzaju obciążenia (osiąga się ją przez zastosowanie właściwych rozwiązań materiałowych i odpowiednich dla nich modeli obliczeniowych), odporność na ogień i inne czynniki destrukcyjne, a także warunki higieniczne i środowiskowe. Krótko mówiąc: budynek powinien być zbudowany tak, by nie stwarzał zagrożenia dla jego użytkowników podczas normalnej eksploatacji oraz dla otoczenia - zarówno środowiska naturalnego, jak i sąsiadujących budynków.

Kwestie ekonomiczne

Każdy budynek generuje pewne koszty, związane z jego eksploatacją. Komfortowe użytkowanie obiekty wymaga odpowiedniej ilości energii elektrycznej i cieplnej – dobry projekt charakteryzuje się tym, że przewiduje zużycie energii i zakłada wykorzystanie technologii, które pozwalają je zmniejszyć. Obecnie stosowane są liczne rozwiązania, pozwalające zminimalizować koszty utrzymania budynku. Zaliczyć do nich możemy między innymi rekuperatory, czyli urządzenia do odzyskiwania energii cieplnej z powietrza, kolektory słoneczne, pompy cieplne oraz materiały, umożliwiające pobieranie energii cieplnej bezpośrednio z otoczenia.

Kompleksowe usługi z zakresu projektowania i realizacji inwestycji budowlanych świadczy firma Telka.

2017-01-01 21:05

Inne artykuły