Geometria zawieszenia – czym jest prawidłowe ustawienie kół?

Układ kierowniczy to jeden z najważniejszych elementów samochodu. To od niego bowiem zależy precyzja prowadzenia oraz bezpieczeństwo  jazdy. Dlatego też tak istotne jest prawidłowe ustawienie geometrii wszystkich kół w aucie. Dlaczego wpływa to na bezpieczeństwo jazdy samochodem? Czym jest prawidłowe ustawienie kół w pojeździe?

Jakie parametry składają się na geometrię zawieszenia

Geometria zawieszenia to tak naprawdę kilka parametrów, które definiują położenie i ruch koła w czasie jazdy. To geometria decyduje o stabilności auta i jego kierowalności. To w jaki sposób jest ustawiona, określa przenoszenie sił między oponami a podłożem, dlatego warto ustawiać geometrię w sprawdzonych, profesjonalnych serwisach, takich jak lubelski serwis Sabat. W przypadku samochodów osobowych geometria stanowi kompromis między ustawieniem, które pozwala na bezproblemowe poruszanie się po prostej drodze oraz takim, które umożliwia jazdę po zakrętach. Podczas jazdy po prostej najlepsze dla kół jest ustawienie, które trzyma auto stabilnie w jednym kierunku  i ma niskie opory toczenia.

Zbieżność kół

Jeśli samochód jedzie po łuku, to każde koło powinno poruszać się innym promieniem. Jest on większy dla kół zewnętrznych i nieco mniejszy dla wewnętrznych. Opona musi jednak przez cały czas mieć kontakt z podłożem. Siły znoszenia w czasie jazdy po łuku nie mogą powodować jedynie częściowego styku opony z podłożem.  Powoduje to bowiem niepełne wykorzystanie jej przyczepności. Podstawowym parametrem w przypadku geometrii zawieszenia jest zbieżność kół. To nic innego jak relacja wzajemnego ustawienia kół przednich i tylnych. Okazuje się bowiem, że nie są one ustawione do siebie równolegle. Tak tymczasem myśli zdecydowana większość osób.

Ile powinna wynosić prawidłowa zbieżność kół?

Na ogół kąt zbieżności wynosi od -3 do 3 stopni.  Jeśli wartość ta jest dodatnia, mówi się, że koła są zbieżne. Gdy wynik jest ujemny koła są rozbieżne. Samochód, którego przednie koła są zbieżne, jedzie prosto bardzo stabilnie. Dobrze trzyma kierunek jazdy, ale gorzej wchodzi w zakręty. Natomiast ustawienie rozbieżne kół sprawia, że w czasie jazdy na wprost należy często dokonywać korekty. Z drugiej strony koła rozbieżne sprawdzają się przy jeździe po ostrych zakrętach. Warto przy  tym pamiętać, że zbieżność można łatwo wyregulować za pomocą ustawienia drążków kierowniczych. Zbieżność to często jedyny parametr, który można wyregulować w autach nowoczesnych. Jest jednocześnie niezwykle istotny, bo wpływa na zużywanie się opon i opór toczenia.

2019-01-09 13:00

Inne artykuły