Gdzie najlepiej umieścić fototapetę w kuchni?

„Przecież to się zaraz zniszczy!” – taka właśnie myśl wielu osobom przychodzi jako pierwsza do głowy na hasło „fototapeta w kuchni”. Ale wystarczy dowiedzieć się o istnieniu specjalnie opracowanych technologii zadruku na odpowiednich podłożach, by szybko zacząć skłaniać się ku temu pomysłowi. Praktyczna, niedroga, a przy tym jakże efektowna… A więc postanowione: montujemy w kuchni fototapetę! Tylko w którym miejscu?

Nie ma bowiem większego sensu pokrywanie fototapetą każdego wolnego kawałka ściany. Ostateczny rezultat wcale nie będzie lepszy, a przy tym istotnie wzrasta ryzyko, że ozdoba przytłoczy wnętrze i będzie męczyć oczy. Jedna ściana – albo nawet tylko jej fragment – to w przypadku fototapety naprawdę wystarczająco dużo. Ale w związku z tym dobrze przemyśleć trzeba, na którą ścianę padnie.

Między blatem a szafkami

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie fototapety w przestrzeni między blatem kuchennym a podwieszanymi nad nim szafkami. Wykonanej na podłożu winylowym, dodatkowo zabezpieczonej laminatem albo wręcz taflą pleksi czy szkła fototapecie nie straszne będą wilgoć, buchająca znad garnków para czy plamy gorącego oleju. Łatwo będzie też usunąć ewentualne zabrudzenia – wystarczy wilgotna ściereczka lub gąbka i kropla detergentu.

Przy stole

Czasem zdarza się jednak, że nad blatem znajdują się już ceramiczne płytki. Jeśli nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na ich skucie (co zakłada spore wydatki i niemniejszy bałagan), umieśćmy fototapetę na ścianie za stołem jadalnym. To zresztą świetne na nią miejsce, nawet jeśli teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować ją właściwie dowolnym punkcie. Ozdoba stwarza tu dla posiłków wyjątkową oprawę i niejako wydziela przestrzeń do ich spożywania.

„Dodatkowa” przestrzeń

Zwłaszcza jeśli dysponujemy tzw. ślepą, a więc pozbawioną okien kuchnią, warto doświetlić ją i „otworzyć” poprzez umieszczenie na ścianie fototapety z widokiem na przełęcze górskie, zielone łąki czy panoramę wielkiego miasta. Pomieszczenia o niewielkim metrażu optycznie powiększymy zaś dzięki iluzjom optycznym, jakie można uzyskać dzięki fototapetom. Mowa tu przede wszystkim o wizerunkach uliczek czy pomostów „wchodzących” w ścianę, ale też o przedstawieniach elementów architektonicznych sugerujących, że kuchnia jest większa niż w rzeczywistości (np. arkady, za którymi widać „dalszą część” wnętrza), a także o specjalnie zaprojektowanych fototapetach 3D, które sprawdzą się głównie w kuchniach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wszystkie te motywy znajdziemy chociażby w bogatej ofercie sklepu Kraina Barw.

Fototapeta bez ściany

A co, jeśli właściwie nie mamy ani kawałka wolnej ściany, ale bardzo, bardzo chcemy mieć w kuchni fototapetę? Wciąż jeszcze nie wszystko stracone! Poszukajmy tylko fototapet przeznaczonych do oklejania lodówek czy szafek kuchennych. Również w ten sposób niewielkim kosztem uzyskamy wyrazisty efekt, totalnie odmieniając charakter całego wnętrza.

2018-10-09 08:43

Inne artykuły