Funkcje i budowa układu sterowania w przepompowniach

Przydomowe przepompownie ścieków, nazywane inaczej przepompowniami kompaktowymi lub zagrodowymi, wyposażone są w skrzynki, które sterują pracą pompy. Dzięki zastosowaniu takich nowoczesnych rozwiązań zapewniamy prawidłowe działanie pompowni w trybie automatycznym lub ręcznym. Dostępne są skrzynki w wersji podstawowej, rozszerzonej oraz specjalnej. Jak są one zbudowane i jak funkcjonuje układ sterowania w przepompowniach?

Budowa skrzynki sterującej

Opis budowy układu sterowania pomogli nam przygotować pracownicy firmy INWAP z Brzegu, producenta przepompowni ścieków. W skład skrzynek sterujących, które oferuje firma, wchodzi kilka podstawowych elementów:

  • obudowa do montażu wewnątrz lub na zewnątrz,
  • wyłącznik główny i różnicowo-prądowy (opcja),
  • zabezpieczenie prądowe lub nadprądowe termiczne,
  • układ kontroli faz lub rozruchowy,
  • styczniki,
  • bezpieczniki,
  • listwa połączeniowa,
  • sygnalizacja dźwiękowa lub świetlna.

Skrzynki w wersji podstawowej posiadają sterowniki, które realizują zabezpieczenie pompy, kontrolę czujnika, zabezpieczenie nadprądowe silnika, przełącznik trybu pracy oraz diody informacyjne o stanie pracy, oraz awariach.

Skrzynki w wersji rozszerzonej to urządzenia bardziej rozbudowane. Posiadają sterownik programowalny z wyświetlaczem LCD, który realizuje znacznie więcej funkcji niż sterowniki w skrzynkach w wersji podstawowych. Jest to zliczanie czasu pracy, załączeń pompy, szacunkowej ilości cieczy, pomiar natężenia prądu, rodzaj i czas wystąpienia alarmu. Do wyboru mamy kilka trybów pracy, a także różne czujniki poziomu cieczy: pływaki, sondy analogowe, czy sondy HSI. Pływaki z przewodem neoprenowym są odporne na ścieki i efekt starzenia się w okresie eksploatacji. Ich działanie jest proste: na skutek zmiany poziomu wody pływaki podnoszą się i zamykają obwód elektryczny. Inaczej działają sondy analogowe: to dzwony połączone z analogowym przetwornikiem ciśnienia, który znajduje się w skrzynce. Gdy zmienia się poziom cieczy, następuje zmiana ciśnienia. Podobnie działają sondy HSI, które połączone są nie z analogowym, a cyfrowym przetwornikiem ciśnienia, który nazywa się presostatem. W menu skrzynki możemy wybrać jedną z trzech wersji językowych: język polski, angielski lub niemiecki. W skrzynce znajduje się miernik natężenia pracy prądu pompy oraz temperatury do kontroli układu grzejnego wnętrza skrzynki. Dodatkowo możemy podłączyć modem GSM SMS/GPRS, WiFi lub sieci LAN, a także panel operatorski HMI z kolorowym wyświetlaczem. Na koniec warto dodać, że mamy także możliwość podłączenia do systemu monitoringu przez www i zdalnej kontroli.

2018-10-10 13:47

Inne artykuły