Filtracja sedymentacyjna. Podstawowe informacje

Łacińskie słowo „sedimentum” oznacza osad, a sedymentacja to gromadzenie się osadów. Tak więc łatwo się z tego domyślić, że zadaniem filtracji sedymentacyjnej będzie mechaniczne oczyszczanie cieczy, w omawianym przez nas przypadku wody, ze znajdujących się w niej zawiesin, które mogą tworzyć w instalacji niepożądane przez nas osady, przybierające niejednokrotnie postać twardego kamienia.

Zadania filtracji sedymentacyjnej

Uzdatnianie wody to zazwyczaj proces wieloetapowy, a dobór stosowanych tutaj technologii uzależniony jest od jej składu początkowego oraz od celów, jakim ma ona służyć. Jedną z najczęstszych, stosowaną w praktyce we wszystkich stacjach uzdatniania, metodą oczyszczania wody jest wspomniana filtracja sedymentacyjna. O celach stosowania tej technologii opowiedziano nam w firmie GLOBAL CONCEPTS 2000 POLSKA ze Szczecina. Filtracja sedymentacyjna to oddzielanie substancji stałych od cieczy, co uwalnia ją od dużej części niepożądanych składników o grubszych frakcjach. Jest to pierwszy etap uzdatniania wody, którego celem jest nie tyle samo jej oczyszczenie, ile przede wszystkim zwiększenie wydajności i poprawę działania innych urządzeń, a wśród nich stacji zmiękczania, ozonatorów i filtrów odwróconej osmozy. Inną korzyścią wynikającą z zastosowania filtracji sedymentacyjnej jest przedłużenie żywotności różnych urządzeń instalacji przemysłowych, takich jak pompy obiegowe, wymienniki ciepła czy inne hydrauliczne akcesoria, co oczywiście ma swój wymierny efekt ekonomiczny, w postaci oszczędności związanych z ewentualnymi naprawami, konserwacją i wymianami poszczególnych elementów instalacji. Sporo zyskujemy tu także przy okazji mniejszego zużycia chemikaliów w dalszych etapach uzdatniania wody.

Technika filtracji sedymentacyjnej

Głównym czynnikiem oczyszczającym wodę ze znajdujących się w niej zawiesin jest umieszczone w filtrach narurowych lub w filtrach bocznikowych,  zwanych także kolumnami filtracyjnymi tzw. złoże sedymentacyjne. Same filtry wykonane są z nierdzewnej blachy w postaci cylindrycznego zbiornika wraz z niezbędnymi, stosowanymi w razie potrzeby akcesoriami, takimi np. jak mieszacz wodno-powietrzny, automatyczny zawór sterujący pracą filtra, dysza inżektorowa albo też specjalny układ sprężarkowy. Najważniejszą rolę odgrywa tu jednak samo złoże sedymentacyjne, które utworzone jest z porowatych granulek krzemianu glinu, czyli tzw. zeolitu. Jest to złoże znacznie wygodniejsze w stosowaniu niż tradycyjne, równie często stosowane złoże kwarcowe-dolomitowe, gdyż wymaga mniejszej ilości okresowych płukań, a także mniejszych ilości wody do płukania. Jednocześnie zeolit umożliwia uzyskanie wody o bardzo dużej klarowności, co ułatwia dalsze etapy jej uzdatniania. Filtrowanie sedymentacyjne wody może mieć zastosowanie nie tylko na ujęciach w stacjach uzdatniania wody, ale także bezpośrednio w domach jednorodzinnych, w zakładach usługowych i przemysłowych oraz osiedlowych węzłach wodociągowych.

2018-11-29 12:26

Inne artykuły