Elektryczny czy spalinowy - jaki podnośnik wybrać?

Podnośniki, popularnie zwane zwyżkami, mają niebagatelne znaczenie dla efektywności robót o charakterze budowlanym, remontowym czy też montażowym i stanowią dobrą alternatywę dla tradycyjnych rusztowań. Zadaniem tych maszyn dźwigowych jest bezpieczne unoszenie pracowników na znaczne wysokości. Warunkiem sprawnej pracy podnośnika jest wybór odpowiedniego urządzenia. Czym różnią się podnośniki elektryczne od spalinowych?

Podnośniki elektryczne

Podnośniki z napędem elektrycznym – najczęściej o konstrukcji nożycowej – to uniwersalne rozwiązanie chętnie wykorzystywane przede wszystkim wewnątrz budynków. Dlaczego właśnie tam?

Podnośniki elektryczne wyróżnia cicha praca i brak emisji spalin. - Tłumaczy pracownik firmy Anitex z Dąbrowy Górniczej na Śląsku, której specjalnością jest wynajem podnośników. - Wymagają one jednak utwardzonego, równego podłoża. Z tego powodu zwyżki te doskonale nadają się do stosowania wewnątrz pomieszczeń, takich jak hale produkcyjne czy magazynowe, stanowiąc bezpieczne i wygodne rozwiązanie.

Istotną zaletą podnośników elektrycznych jest również ochrona powierzchni, po których się poruszają. Dotyczy to w szczególności maszyn wyposażonych w specjalne białe kółka, które zapobiegają zabrudzeniu podłoża. To zwrotne, ekonomiczne maszyny zapewniające bezpieczne i sprawne przeprowadzanie różnego rodzaju prac wewnętrznych, np. montażowych czy remontowych.

Podnośniki spalinowe

Podnośniki z napędem spalinowym, w przeciwieństwie do wersji elektrycznych, przeznaczone są do stosowania przede wszystkim na zewnątrz obiektów, również w wyjątkowo trudnym terenie. Na rynku znajdziemy podnośniki spalinowe o konstrukcji nożycowej, ale również funkcjonalne podnośniki teleskopowo-przegubowe. Maszyny z takim napędem charakteryzuje znaczna moc oraz większy udźwig w porównaniu do swoich elektrycznych odpowiedników, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku najcięższych robót, np. na placach budowy. Swoje właściwości zawdzięczają mocnemu silnikowi i napędowi na cztery koła, który zapewnia znakomitą przyczepność i pozwala na użytkowanie podnośników spalinowych nawet w wyjątkowo ekstremalnych warunkach, np. na grząskim, nieutwardzonym i nierównym podłożu. To również dobry wybór wszędzie tam, gdzie brak jest dostępu do zasilania. Warto jednak pamiętać, że z powodu emisji spalin i hałasu, nie zaleca się stosowania tego typu maszyn wewnątrz budynków. Jeśli zatem interesuje nas wynajem podnośnika nożycowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj napędu zastosowanego w maszynie.

2019-06-10 13:47

Inne artykuły