Dzianiny a tkaniny – porównanie

Tkaniny i dzianiny to materiały szeroko wykorzystywane w przemyśle włókienniczym. Stosuje się je nie tylko do produkcji ubrań, ale także pościeli, mebli oraz obuwia. Czym różni się dzianina od tkaniny? Jak produkuje się każdy z tych materiałów?

Różnica pomiędzy tkaniną a dzianiną jest dość prosta, ale i bardzo znacząca. Wynika ze sposobu splatania nitek. W przypadku tkanin, materiał tworzy się z 2 nitek – osnowy i wątku, które są przeplatane między sobą pionowo i poziomo. Dzianinę wytwarza się natomiast z jednej nitki za pomocą szydełek albo osnowarek.

Tkaniny – charakterystyka

Tkaniny są materiałem raczej jednolitym i gładkim, który możemy produkować z włókien naturalnych lub syntetycznych. Do najpopularniejszych rodzajów tkanin naturalnych zaliczamy: tkaniny bawełniane, jedwabne, z wełny, wełnopodobne oraz lniane.

Tkaniny stosuje się przede wszystkim do wyrobu pościeli, odzieży, bielizny, obrusów, płaszczy, sukienek, mundurów oraz kostiumów.

Dzianiny

Dzianiny odzieżowe mogą być wykonywane z bawełny i materiałów bawełnopodobnych lub z jedwabiu naturalnego (należy mu jednak nadać odpowiednią teksturę), jedwabiu sztucznego albo syntetycznego. Ich wzornictwo jest naprawdę przebogate. Mogą być gładkie, paskowe, żakardowe, ażurowe, pętelkowe, wzorzyste lub splotowe. Ich cechą charakterystyczną jest elastyczność i rozciągliwość.

Z dzianiny wytwarzamy wszelkiego rodzaju pończochy, rajstopy, swetry, rękawiczki, szaliki, czapki, polary, siatki, tiule, welury, koronki, gipiury, firany, swetry oraz inne wyroby z wełny. W odróżnieniu od tkanin, które są raczej sztywne, dzianiny  są miękkie i miłe w dotyku.

Jak dodaje pracownik z firmy LUXPOL-BIS, producenta dzianin odzieżowych – Jeśli chcemy zrozumieć na czym polega różnica pomiędzy dzianiną, a tkaniną, najłatwiej położyć obok siebie sweter i koszulę. Wystarczy wówczas spojrzeć na rysunek poszczególnych nitek, sposób ich splecenia i ułożenia. Różnica jest widoczna gołym okiem. Różnice są także w zachowaniu materiału. Jak wiemy, koszule trzeba prasować przed ubraniem, a swetrów nie, bo praktycznie się nie gniotą. Koszuli nie jesteś w stanie rozciągnąć, a sweter bardzo łatwo możesz naciągnąć albo pozbawić kształtu.

Porównując tkaninę i dzianinę, na koniec warto jeszcze wspomnieć, że tkaniny służą do wyrobu większej ilości produktów, a dzianiny to głównie produkty przypominające swoją strukturą wełnę. Trudno stwierdzić czy lepsza jest dzianina, czy tkanina, ponieważ są to materiały po prostu różne. Dlatego, wybierając materiał dla siebie, najlepiej jeśli sprawdzimy go przed zakupem. Czy jest miękki, czy przyjemny w dotyku?  Wybór jest ogromny i na pewno znajdziemy ciekawe ubrania zarówno wśród tych z tkaniny, jak i z dzianiny.

2017-10-02 11:32

Inne artykuły