Drobny sprzęt do diagnostyki okulistycznej. Przegląd rozwiązań

Wyposażenie gabinetów okulistycznych nie sprowadza się jedynie do elektrycznych urządzeń diagnostycznych w postaci autorefraktometrów, tonometrów, funduskamer czy lamp szczelinowych. Do kompleksowej diagnostyki wszystkich rodzajów wad wzroku i chorób oczu niezbędne są również drobne akcesoria diagnostyczne. Dlaczego tak jest oraz jakie są najczęściej stosowane rodzaje drobnego sprzętu diagnostycznego, dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego elektryczne urządzenia diagnostyczne nie wystarczą?

Głównym powodem, dlaczego pomimo upływu lat i tak dużego postępu w medycynie, w XXI wieku cały czas w diagnostyce okulistycznej niezbędne jest stosowanie prostego sprzętu, za pomocą którego można wykryć określone wady wzroku, jest fakt, że wykonywane przy użyciu urządzeń diagnostycznych badania są zawsze badaniami obiektywnymi, a nie subiektywnymi. Co to oznacza?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora urządzeń okulistycznych i optycznych: Badania wykonywane przy użyciu okulistycznych urządzeń diagnostycznych mogą być obiektywną oceną stanu rogówki, soczewki czy wady refrakcji oka, natomiast nie biorą pod uwagę subiektywnych odczuć pacjentów. Dlatego też np. komputerowe badanie wzroku nie jest wystarczające, aby dobrać właściwą moc szkieł korekcyjnych. Innym ograniczeniem takich urządzeń jest np. brak możliwości wykrycia problemów z odróżnianiem barw. Z tego też powodu drobny sprzęt do diagnostyki okulistycznej cały czas jest niezbędny w każdym gabinecie.

Rodzaje drobnego sprzętu okulistycznego

W grupie drobnego sprzętu do diagnostyki okulistycznej znajduje się bardzo wiele mniej lub bardziej skomplikowanych akcesoriów. Najczęściej stosuje się:

  • Tablice Snellena - dobrze każdemu znane tablice okulistyczne, za pomocą których wykonywane jest subiektywne badanie ostrości widzenia do dali.
  • Testy Ishinary – zestaw 36, 24 lub 14 tablic używanych do sprawdzania zdolności rozróżniania kolorów czerwonego i zielonego. Na każdej tablicy znajdują się kropki w różnych odcieniach czerwieni i zieleni. Osoby ze ślepotą barw (czyli daltonizmem) nie potrafią odczytać ukrytych na tablicach cyfr lub symboli.
  • Testy stereoskopowe – testy pozwalające na prostą i szybką ocenę głębokości percepcji stereoskopowej, amblyopii, strabizmu oraz postrzegania głębi. Do badania dzieci często wykorzystywane są testy z obrazkami zwierząt.
  • Tablice i okulary do testu TNO – test TNO, czyli test anaglificzny (czerwono-czarny), za pomocą którego wykonuje się testy niedowidzenia u dzieci.
2018-11-15 13:00

Inne artykuły