Dobór instalacji fotowoltaicznej. Na co zwrócić uwagę?

Dobór właściwego rodzaju, właściwej mocy czy właściwego miejsca zamontowania paneli fotowoltaicznych mają kluczowe znaczenie dlatego, żeby dokonana inwestycja mogła nam przynieść jak największe korzyści. Wyliczeniem dokładnych parametrów planowanej fotowoltaiki zajmują się specjaliści, czyli firmy, które oferują tego typu usługi. W naszym artykule postaramy się Państwu jednak przedstawić najważniejsze elementy, jakie biorą pod uwagę podczas planowania całego systemu oraz czym się charakteryzują najwyższej jakości panele.

Jakość instalowanych paneli fotowoltaicznych

Każda instalacja fotowoltaiczna jest planowana z myślą o bezawaryjnym funkcjonowaniu przez okres przynajmniej 25 lat. Nie oznacza to jednak, że przez ten czas będzie tak samo wydajna. Każdy panel słoneczny się bowiem starzeje i wraz z wiekiem spada jego wydajność, co oznacza, że jest w stanie pozyskiwać i produkować coraz mniejsze ilości energii elektrycznej. Według ogólnych wyliczeń średnioroczny spadek mocy paneli fotowoltaicznych mieści się w granicach od 0,7 do 1,1%. Tańsze panele będą tę moc oczywiście traciły nieco szybciej od tych najlepszych, dlatego mając do wyboru kilka możliwości paneli, warto jest wybierać te najlepsze, ponieważ przez lata ich użytkowania pozwolą one na  uzyskanie największych korzyści finansowych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy piTERN, która jest jednym z najbardziej cenionych na rynku dostawców fotowoltaiki:

Każdy panel fotowoltaiczny jest opisywany przez dwa istotne parametry: Wp, czyli deklarowana moc szczytowa panelu oraz przez parametr tolerancji mocy. Znaczenie deklarowanej mocy szczytowej panelu fotowoltaicznego dla każdego powinna być jasna. Parametr tolerancji mocy oznacza natomiast, że stosowany moduł nigdy nie będzie mieć mocy mniejszej niż nominalna, ale może charakteryzować się nieco wyższą. Standardem rynkowym dla produkowanych obecnie paneli jest 5%.

Dobór mocy paneli fotowoltaicznych

Dla opłacalności inwestycji w fotowoltaikę kluczowe znaczenie ma dobór właściwej mocy paneli. W tym celu konieczne jest więc określenie, ile energii elektrycznej zużywane jest w domu w normalnych warunkach. Od tego będzie zależała wielkość całej instalacji, jej koszty, ale także to, jak szybko nasza inwestycja będzie w stanie się zwrócić. Instalacja fotowoltaiczna o zbyt małej mocy nie będzie w stanie pokryć wszystkich naszych potrzeb, natomiast instalacja, która jest za bardzo rozbudowana, będzie nas po prostu zbyt dużo kosztowała. Musimy bowiem pamiętać o tym, że niezużyta przez nas energia z instalacji fotowoltaicznej będzie trafiała do ogólnej sieci energetycznej. Prywatni jej użytkownicy są prosumentami, i mogą ją potem odebrać w stosunku 1:0,8 dla instalacji do mocy 10 kWp lub 1:07 dla instalacji w przedziale mocy od 10 do 50 kWp. Jeżeli więc stale będziemy produkowali zbyt dużą ilość energii elektrycznej, będziemy na tym nieco stratni.

Przy planowaniu mocy instalacji fotowoltaicznej specjaliści zazwyczaj biorą pod uwagę wysokość dotychczasowych rachunków za prąd, czyli ilość zużywanej energii oraz możliwy wzrost zapotrzebowania, związany np. z planowaną inwestycją w obrębie domu czy ze zwiększeniem liczby jego mieszkańców.

Miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych

Ostatnim elementem, który musi być wzięty pod uwagę podczas planowania instalacji fotowoltaicznej jest jej lokalizacja. Miejsce ulokowania instalacji zależy oczywiście od naszych możliwości, tzn. od miejsca usytuowania budynku, od znajdujących się obok przeszkód terenowych oraz od uwarunkowań środowiskowych w danej lokalizacji. Eksperci specjalizujący się w doborze i instalacji paneli fotowoltaicznych posiadają niezbędną wiedzę oraz programy i urządzenia, które umożliwiają precyzyjne określenie wszystkich parametrów i wybór takiego miejsca, w którym zainstalowanie paneli da najlepsze rezultaty. Najlepszą lokalizacją dla paneli słonecznych jest zawsze kierunek południowy i kąt nachylenia 30-40 stopni do poziomu. Nie zawsze jednak jest możliwość takiego umieszczenia paneli i zadaniem specjalisty jest wybranie innego miejsca, w którym uzysk energii ze słońca będzie nadal zadowalający.

2019-09-19 11:30

Inne artykuły