Do czego wykorzystuje się opakowania foliowe?

Nadmierne korzystanie z foliowych opakowań poddawane jest ostatnio dyskusji, ale zrezygnować z nich nie sposób, bo są praktyczne i mają mnóstwo zastosowań. Opakowania foliowe to nie tylko znane wszystkim reklamówki na zakupy czy worki na śmieci. Z folii LDPE, czyli polietylenowej, produkowane są też opakowania mające liczne zastosowania w przemyśle, magazynowaniu i handlu wieloma artykułami.

Torebki foliowe używane podczas zakupów są praktyczniejsze niż papierowe: wygodniejsze w trzymaniu, odporne na deszcz, można ich użyć wielokrotnie. Jeśli zawierają nadruk z logo firmy, torebki są też nośnikiem reklamy. Trudno wyobrazić sobie wyrzucanie śmieci z gospodarstw domowych tak jak dawniej - czyli do kubła wyścielonego gazetą. Worki foliowe na śmieci, szczególnie te ze sznurkiem służącym do zawiązywania worka, zapewniają bezpieczne, higieniczne i estetyczne transportowanie odpadków. Takie opakowania foliowe produkuje się z grubej folii LDPE, w różnych rozmiarach - od 35 do 160 litrów. Odpady biurowe można wynosić w cieńszych workach foliowych, o mniejszej pojemności, do 60 litrów.

Folia LDPE jest też używana do produkowania zbiorczych opakowań do różnego rodzaju produktów: plastikowych, metalowych (gadżety reklamowe, artykuły biurowe, zabawki, pamiątki itp) i tekstylnych – wyjaśnia specjalista z firmy Nowaplast w Złotym Potoku na Śląsku.

Branża produkcyjna i spożywcza

Torebki strunowe to popularne torebeczki z suwakiem. Po zasunięciu „struny” dobrze się nadają do przechowywania kosmetyków, artykułów szkolnych i plastycznych. Jeśli worki strunowe są przezroczyste, wkłada się do nich leki i kosmetyki umieszczone w pojemniczkach, zgodnie z wymogami odprawy na lotniskach. Większe i grubsze worki strunowe, w różnych rozmiarach, służą do pakowania plastikowych czy metalowych artykułów, które są cięższe bądź większe gabarytowo (ozdoby, biżuteria, elementy do skręcania mebli czy instalacji wodno – kanalizacyjnych  - gałki do mebli, gwoździe,  uszczelki, złączki itp.). Woreczki foliowe służą też jako opakowania na żywność, (chleb, słodycze, orzechy) i są stosowane w branży spożywczej. W woreczki śniadaniowe pakujemy kanapki, używany też woreczków do mrożenia lodu. By opakowania foliowe jak najlepiej spełniły swe zadanie, warto wybierać produkty najlepszej jakości. Dobry producent zaproponuje folie LDPE w różnych rozmiarach (podawanych w milimetrach), i dostosowanych do potrzeb wymiarach (długości i szerokości) oraz mikroperforację na życzenie klienta. Największą zaletą folii LDPE jest jej elastyczność i wytrzymałość.

2019-03-25 08:48

Inne artykuły