Do czego służą taśmy łańcuchowe?

Wiele firm zwłaszcza produkcyjnych czy przetwórczych do optymalnego i efektywnego funkcjonowania potrzebuje dobrze zorganizowanego transportu wewnętrznego. To on odpowiada za szybki i sprawny przepływ surowców, półproduktów lub gotowych wyrobów. Dobór odpowiedniego systemu zależy od wielu czynników i zawsze powinien uwzględniać specyfikę prowadzonej działalności czy warunki techniczne obiektów produkcyjnych. Wśród wielu modułów transportowych warto przyjrzeć się bliżej taśmom łańcuchowym.

Co to są taśmy łańcuchowe?

Taśmy łańcuchowe to nowatorskie rozwiązanie logistyczne, które konstrukcją i sposobem działania przypomina tradycyjne taśmociągi powszechnie stosowane w wielu gałęziach przemysłu.

Jednak w przeciwieństwie do innych systemów transportowych taśmy łańcuchowe charakteryzują się znacznie większą wszechstronnością. Jak wyjaśnia ekspert firmy Mostostal-Met specjalizującej się m.in. w produkcji systemów transportowych:

Fakt, że moduł transportujący w całości wykonany jest z drutu ocynkowanego zapewnia dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i pozwala na pracę układu nawet w trudnych warunkach jak np. wilgoć. Ciekawą i przydatną opcją jest możliwość użycia nie tylko gładkiego drutu ocynkowanego, ale również o karbowanej fakturze, która doskonale przytrzymuje transportowane przedmioty i zapobiega ich przemieszczaniu. Zastosowanie elastycznej struktury plecionki umożliwia transport półproduktów i gotowych wyrobów nie tylko w linii prostej, ale również po łuku. Dzięki temu istnieje możliwość tworzenia nawet bardzo skomplikowanych systemów. Pozwala także na wentylację czy suszenie transportowanego ładunku, jest to przydatne w branży spożywczej, przetwórczej oraz rolnictwie.

Gdzie znajdują zastosowanie taśmy łańcuchowe?

Uniwersalność systemów transportowych bazujących na taśmach łańcuchowych powoduje, że są one chętnie wykorzystywane w wielu firmach. W branży spożywczej i przetwórczej najczęściej znajdują zastosowanie taśmy łańcuchowe wyposażone w zabieraki umożliwiające automatyczne pobieranie ładunku np. owoców lub warzyw. Z kolei w rolnictwie taśmy łańcuchowe są standardowym wyposażeniem niemal każdej fermy niosek. Rozwiązanie to pozwala zoptymalizować pracę, zapewniając jednocześnie bezpieczny i zautomatyzowany transport jaj. Nie bez znaczenia jest również fakt, że przenośniki oparte na taśmach łańcuchowych to urządzenia, które w łatwy sposób można utrzymać w czystości. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w obiektach, gdzie obowiązują surowe normy higieniczne dotyczące stosowanego wyposażenia.

2019-04-09 10:35

Inne artykuły