Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

W każdej chwili może zdarzyć się sytuacja, która spowoduje utratę dachu nad głową. Aby szybko podnieść się po stracie i bez kosztów wyjść na prostą, warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania. Jakie ubezpieczenie warto wybrać, aby uchronić się przed pożarem, kradzieżą lub innym zdarzeniem losowym? Dowiedz się, jakie konkretnie zalety ma wykupienie ubezpieczenia. 

Czemu warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Warto podkreślić, że tego rodzaju polisa zabezpiecza całą nieruchomość. W praktyce oznacza to, że z reguły obejmuje elementy ruchome, czyli to, co znajduje się wewnątrz budynku (sprzęty, meble i wszystko, co może np. zostać złupione przez złodziei), a także elementy nieruchome (instalacje, podłogi, okna, stałe wyposażenie pomieszczeń, co może zostać uszkodzone np. w razie pożaru). Zaletą jest także to, że ubezpieczenie na mieszkanie zawierane jest na kwotę, która odpowiada wartości nieruchomości, także wraz z jej wyposażeniem, co w razie zdarzenia losowego przekłada się szybką odbudowę straconego mienia. Dodatkowo, jeśli zostanie wybrana oferta, w ramach której możliwe będzie wsparcie fachowców i szybkie usunięcie szkód, jeszcze bardziej przyspieszy to przywrócenie stanu sprzed zdarzenia. I jest jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta, dla której warto mieć ubezpieczenie mieszkania to fakt komfortowego i spokojnego życia, w którym ma się pewność, że w razie pożaru, zalania lub kradzieży, właściciel będzie wiedział, co robić.

O czym trzeba pamiętać kupując polisę na mieszkanie?

Decydując się na konkretne ubezpieczenie na mieszkanie, należy pamiętać, aby dokładnie sprawdzić, co konkretnie obejmuje. Warto również przeczytać warunki wypłaty odszkodowania, gdyż może się okazać, że ubezpieczyciel nie wypłaci go, w sytuacji gdy przykładowo burza spowodowała zniszczenia sprzętu domowego, ale właściciel pozostawił w mieszkaniu otwarte okna.

Decydując się na polisę, trzeba koniecznie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia tzw. OWU, gdyż to właśnie w nich określone są konkretne definicje (dla jednej firmy „silny wiatr” to ten wiejący 40 km/h, a dla innej 70) oraz wyłączenia, czyli katalog sytuacji, w których ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania – podkreśla specjalista z firmy AUTOPLATFORMA z Poznania.

Warto także zweryfikować proponowaną ofertę, gdyż np. niektóre ubezpieczenia zawierają ochronę przed kompletem zdarzeń losowych, a przecież istnieje niewielkie prawdopodobieństwo uszkodzenia mieszkania w bloku np. przez gradobicie. Decydując się na mniejszy zakres polisy, można skutecznie obniżyć koszt składki.  

2019-02-05 08:41

Inne artykuły