Dlaczego warto się zdecydować na meble z litego drewna?

Zakup mebli do mieszkania to zwykle spory wydatek w domowym budżecie, toteż zanim zdecydujesz się na wybór konkretnych sprzętów, dobrze zastanów się, czego dokładnie oczekujesz. Szukając wyposażenia do tymczasowego lokum, w którym nie planujesz zatrzymywać się na długo, prawdopodobnie zadowolisz się tanimi meblami z centrum handlowego. Jednak jeśli zależy ci na jakości i niepowtarzalnym stylu, rozważ zakup mebli z litego drewna.

Współczesny rynek meblarski pełen jest wizualnie atrakcyjnych i stosunkowo tanich sprzętów, które niestety nie spełniają wysokich standardów jakości – ostrzega ekspert z firmy BELBAZAAR.

Wykorzystanie mało trwałych materiałów to jedna z podstawowych cech produkcji na skalę masową i dotyczy również sprzętów domowych. Dlatego szukając mebli, które posłużą przez lata, a być może nawet kilku kolejnym pokoleniom, warto skierować wzrok na nieco droższe, za to znacznie solidniejsze sprzęty z drewna litego.

Z czego wykonuje się meble?

Drewno jest najstarszym z materiałów znanych i wykorzystywanych przez człowieka, również do produkcji rozmaitych sprzętów. Niestety, nie wszystko to, co dziś określa się mianem mebli drewnianych, naprawdę na nie zasługuje.

Najczęściej pod nazwą mebli drewnianych sprzedawane są znacznie słabsze jakościowo produkty, wykonane z płyty klejonej i jedynie wykończone cienką warstwą drewnianej okleiny. Takie sprzęty trudno porównywać z prawdziwymi meblami z drewna litego – wypadają słabo zarówno pod względem wyglądu, jak i trwałości.

Meble z drewna litego – naturalne piękno

Różnicę między meblami ze sklejki a tymi z drewna litego można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Naturalne drewno odznacza się oryginalnym, niepowtarzalnym wzorem. Poszczególne gatunki drewna charakteryzują się rozmaitymi kolorami i układami słojów, co nadaje wykonanym z nich sprzętom wyjątkowego uroku. Tej różnorodności i wyjątkowości próżno szukać w sprzętach wykończonych okleiną.

Lite drewno, czyli siła z natury

Kolejną niepodważalną zaletą mebli z litego drewna jest wspomniana już we wstępie trwałość. Lite drewno jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego takie sprzęty, nawet mocno eksploatowane, z powodzeniem będą służyć nam przez całe lata (a być może nawet następnym pokoleniom).

Jeśli jakimś sposobem uda ci się uszkodzić powierzchnię drewnianego stołu czy komody, samodzielnie i bez trudu naprawisz ubytek. Meble z litego drewna można zeszlifować. Ponieważ całość wykonana jest z jednego kawałka, nawet głęboki uszczerbek nie spowoduje odkrycia brzydkiej płyty o innym wyglądzie i strukturze, jak to się zdarza podczas zmagań z tanimi meblami klejonymi.

Niepowtarzalna uroda i solidność to nie jedyne zalety prawdziwych drewnianych mebli. Warto wspomnieć również o pozytywnym wpływie tego naturalnego surowca na mikroklimat panujący we wnętrzu. Meble tworzą przecież atmosferę nie tylko w sensie stylowego wystroju. Wprowadzając do pomieszczeń naturalne drewno, poprawiasz jakość powietrza i sprawiasz, że twoje mieszkanie jest bardziej ekologiczne, czyli po prostu zdrowe.

2017-07-25 11:03

Inne artykuły