Dlaczego w Niemczech jest łatwiej znaleźć pracę?

Praca w Niemczech jest popularnym rozwiązaniem, gdyż brakuje tam obecnie ponad milion pracowników. Polacy chętnie wyjeżdżają do zachodnich sąsiadów, gdyż mogą tam liczyć na lepsze niż w kraju wynagrodzenie, oferty pracy bez znajomości języka oraz pomoc osób, które już wyjechały lub atrakcyjne warunki proponowane przez agencje pośrednictwa pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja na niemieckim rynku pracy i dlaczego tak łatwo znaleźć zatrudnienie?

Praca w Niemczech: Wysokie wynagrodzenia nawet na niskich stanowiskach

Popularność ofert pracy w Niemczech rośnie z roku na rok, wraz z podwyższaniem stawki minimalnej. Od 2017 roku wynosi ona 8,84 euro za godzinę i stanowi bardzo atrakcyjne wynagrodzenie dla wielu kandydatów z Polski. Przy 40-godzinnej pracy w tygodniu, otrzymuje się płacę wynoszącą 1536 euro miesięcznie. Z kolei w naszym kraju, przy stawce minimalnej otrzymuje się po tym samym czasie wynagrodzenie wynoszące 1850 zł, co po przeliczeniu wynosi ok. 400 euro. Oferty pracy w Niemczech ze stawką minimalną dotyczą często prac, w których nie wymaga się znajomości języka obcego, doświadczenia zawodowego oraz konkretnego wykształcenia. Dlatego jeśli kandydat posiada te kompetencje i np. ma specjalistyczne wykształcenie oraz uprawnienia z danej branży, to wynagrodzenie będzie wyższe niż stawka minimalna. Warto podkreślić, że praca w Niemczech nie zawsze związana jest z najniższymi stawkami i tak np. malarze mogą otrzymać nawet 12 euro/h, a dekarze 11,20 euro/h. Mniej niż 8 euro/h zarabiają z reguły pracownicy sezonowi np. przy zbiorach owoców lub warzyw.

Praca w Niemczech: Brak pracowników, potrzeba specjalistów, oferty pracy bez znajomości języka

Warto podkreślić, że w Niemczech łatwiej znaleźć pracę również ze względu na to, że według raportów (mimo niskiego bezrobocia) brakuje tam 1,6 mln pracowników. Tym samym, rynek u zachodnich sąsiadów jest bardzo chłonny i zatrudnienie mogą znaleźć zarówno wykwalifikowani kandydaci, jak i osoby bez konkretnych umiejętności. Obecnie oferty pracy w Niemczech najczęściej dotyczą stanowisk takich jak: ogrodnicy, kucharze, pracownicy budowlani, opiekunki, hydraulicy, kierowcy, pracownicy transportu itp. Lista jest długa, a wśród propozycji znajdują się także oferty pracy bez znajomości języka. Warto również podkreślić, że w Niemczech aktualnie pracuje już bardzo dużo Polaków (niektórzy są już na emeryturze), dlatego także dzięki rodakom łatwiej jest tam wyjechać i znaleźć pracę. Z kolei osoby, które nie mają tam bliskich bądź znajomych, korzystają z agencji pośrednictwa pracy np. D&D Personal z Raciborza, które posiadają nie tylko atrakcyjne, ale i pewne oferty pracy. Korzystając z tego typu pośredników, można liczyć na ich pomoc na każdym etapie szukania pracy, a co warto podkreślić, jest to nieocenione wsparcie dla kandydatów nie znających niemieckiego. Obecnie oferty do Niemiec najczęściej dotyczą poszukiwań pracowników na stanowiska takie jak tokarz, ślusarz, magazynier, rzeźnik, hydraulik, elektryk itp.

2018-10-08 13:24

Inne artykuły