Czym zajmuje się endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem zmian chorobowych w obrębie miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Najczęściej stosowaną w endodoncji metodą leczenia jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. W artykule wyjaśniamy, czym dokładnie zajmuje się endodoncja.

Na czym polega leczenie w endodoncji?

Endodoncja ma na celu leczenie zmian chorobowych zęba, konkretnie w obrębie jego miazgi, jak również tkanek okołowierzchniowych. Zmiany te leczy się zwykle poprzez leczenie kanałowe pod mikroskopem, które polega na możliwie jak najbardziej dokładnym usunięciu (chemicznym i mechanicznym) chorej miazgi z komory i kanałów korzeniowych, a następnie wypełnieniu zęba odpowiednim materiałem. Aktualnie kanał wypełnia się przeważnie hipoalergiczną i nietoksyczną gutaperką. Koronę zębów odbudowuje się natomiast z pomocą materiałów kompozytowych lub ceramicznych.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to metoda uważana za ostateczną formę leczenia chorego zęba. Kolejnym etapem jest już jedynie ekstrakcja. Należy jednak wiedzieć, że leczenie kanałowe pod mikroskopem nie zawsze jest możliwe. Zdarza się, że ząb jest w tak złym stanie, że nie pozostaje nic innego, niż tylko jego usunięcie lub usunięcie pozostałości po nim – tłumaczy ekspert reprezentujący Centrum Stomatologii Ortodentis.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

O tym, czy ząb nadaje się do rozpoczęcia leczenia kanałowego pod mikroskopem decyduje specjalista. Może do tego dojść w kilku sytuacjach:

  • stan zapalny miazgi zębowej lub wręcz jej zgorzel – często towarzyszy temu ogromny, pulsujący ból,
  • rozległe zmiany próchnicowe,
  • infekcja tkanek okołowierzchołkowej – okostnej, ozębnej lub kości wyrostka zębodołowego,
  • w przypadku usuwania skutków urazów mechanicznych, takich jak zwichnięcie lub złamanie zęba,
  • w sytuacjach, w których konieczne jest przeprowadzenie działań protetycznych, takich jak wykonanie korony, czy mostu protetycznego.

Zdarza się, że trzeba przeprowadzić także zabieg typu re-endo, czyli powtórne leczenie endodontyczne. Konieczność ta występuje wtedy, gdy pierwotne leczenie zostało wykonane niepoprawnie, np. gdy kanał nie został dokładnie oczyszczony lub pozostał w nim element złamanego narzędzia.

Jakie są przeciwskazania do leczenia endodontycznego?

W zasadzie nie ma konkretnych przeciwskazań, które mogłyby wykluczyć leczenie kanałowe pod mikroskopem. Jednak ponowne leczenie kanałowe lub oczyszczanie zębów z martwicy miazgi stanowi pewne ryzyko w przypadku osób ze sztuczną zastawką serca, przebytym zapaleniem wsierdzia lub niektórymi wrodzonymi wadami serca.

2019-02-07 08:57

Inne artykuły