Czym zajmuje się deweloper?

Zakup mieszkania to ważna decyzja, która powinna być podjęta w rozważny sposób. Mimo że wciąż dość dużą popularnością cieszą się nieruchomości z rynku wtórnego, coraz częściej zwracamy się o pomoc do profesjonalnych agencji deweloperskich, dysponujących atrakcyjnymi ofertami z rynku pierwotnego. Spróbujmy więc odpowiedzieć na jedno proste pytanie – czym właściwie zajmuje się deweloper i czego możemy od niego oczekiwać?

Krótko mówiąc – deweloper to osoba bądź firma, uprawniona do prowadzenia inwestycji na rynku nieruchomościowym. Wbrew powszechnemu przekonaniu, do jej zadań nie należy wyłącznie sprzedaż gotowych mieszkań. Deweloper to organizator i koordynator, który dba o wznoszenie nowych nieruchomości – mieszkaniowych, przemysłowych czy komercyjnych – na każdym etapie realizacji inwestycji.

Wybór lokalizacji inwestycyjnej

Podstawowym zadaniem dewelopera – jeszcze przed rozpoczęciem budowy – jest wybór odpowiedniego miejsca na lokalizację nieruchomości. Z procesem tym wiąże się szereg zawiłości formalnych, m.in. konieczność uzyskania zgody na budowę od władz miasta. Aby otrzymać zielone światło na rozpoczęcie prac budowlanych, deweloper musi często dotrzymać dodatkowych zobowiązań – np. stworzyć odpowiednie zaplecze infrastrukturalne dla planowanych lokali użytkowych (typu arterie komunikacyjne) bądź też zrewitalizować pobliskie tereny zielone.

Projektowanie

Przygotowanie kompleksowego projektu nieruchomości to jeden z najważniejszych etapów planowania inwestycyjnego. Wszak to projekt stanowi wzorzec, według którego jest realizowana budowa. Deweloper powinien nadzorować przebieg prac projektowych, prowadzonych przez profesjonalną firmę architektoniczną. Pilnuje on, czy wszystkie założenia koncepcyjne są zgodne z przyjętymi standardami i dostosowane do okolicznej zabudowy.

Nadzór budowlany

Rozpoczęcie budowy to ważny moment, świadczący o tym, że inwestycja zaczęła przybierać realne, widoczne gołym okiem kształty. Do wzniesienia zaprojektowanego budynku deweloper zatrudnia wykonawcę generalnego – zewnętrzną firmę budowlaną, realizującą wszystkie przedstawione jej wytyczne. Obowiązkiem dewelopera jest nadzorowanie działań firmy, pilnowanie terminów, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i kontrolowanie jakości prowadzonych robót. Deweloper musi koordynować także pracę podwykonawców, odpowiedzialnych za poszczególne elementy budowy nieruchomości – np. instalację elektryczną czy wodociągową.

Przygotowanie wnętrz

Praktyczne przygotowanie wnętrz to rzecz, o którą powinien zadbać każdy deweloper, oferujący swoim klientom lokale wykonane ,,pod klucz” – dostosowane do natychmiastowego wprowadzenia się. Proces ten obejmuje m.in. położenie podłóg, wymalowanie ścian i zaopatrzenie mieszkań we wszystkie niezbędne meble oraz sprzęt sanitarny.

Sprzedaż lub wynajem 

Gotowe mieszkania zostają wystawione na sprzedaż lub wynajem. To także ostatni etap, na którym może wykazać się deweloper. Zajmuje się on tym, co najważniejsze – opracowywaniem umów nabycia nieruchomości dla klientów. Wszystkie umowy kupna/najmu muszą być sporządzane według ścisłych wymogów formalnych. Powinny posiadać m.in. szczegółowy opis zdawanego lokum – jego metraż, zakres deweloperskich prac wykończeniowych oraz listę wykorzystanych do ich realizacji materiałów.

Modelowy deweloper?

Przedstawiony wyżej schemat działań deweloperskich to pewnego rodzaju wzorzec, według którego postępuje większość przedstawicieli branży handlu nieruchomościami. Oczywiście nie liczy się tylko to, że poszczególne obowiązki deweloperskie zostały dopełnione – o wiele ważniejsza jest ich jakość i efekty końcowe. Warto więc zaufać sprawdzonym deweloperom, wywiązującym się ze swoich zadań w sposób wzorowy. Tego typu, profesjonalną firmą deweloperską, jest np. działające na terenie Wielkopolski przedsiębiorstwo MARCOPOLO DEVELOPMENT.

2016-06-28 14:03

Inne artykuły