Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Problemy ze stanem zdrowia zębów nie ograniczają się do próchnicy i innych powierzchownych dolegliwości – niekiedy żeby pozbyć się dręczącego nas bólu lub wyleczyć niebezpieczną infekcję, należy sięgnąć głębiej. Wtedy konieczna jest pomoc chirurga stomatologicznego. Kim jest ten specjalista i jakie zabiegi należą do jego specjalności? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Kim jest chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna to jedna z kilku specjalizacji stomatologicznych, która zajmuje się diagnozowaniem oraz operacyjnym leczeniem jamy ustnej oraz jej okolic. Chirurgiem stomatologicznym może zostać stomatolog, która poza ukończeniem studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym zakończył również naukę na specjalizacji.

Chirurgia stomatologiczna a chirurgia szczękowa

Chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa to terminy często – choć błędnie – używane jako synonimy dla nazwania jednej specjalizacji. W rzeczywistości obie te dziedziny mają bardzo rozbieżny zakres zainteresowań. W chirurgii stomatologicznej zakres ten jest węższy, dotyczy szczególnie zębów oraz jamy ustnej, podczas gdy chirurgia stomatologiczne zajmuje się również leczeniem kości szczęki oraz okolic szyi, samymi zębami zaś zajmuje się raczej rzadko.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatologiczny?

Lista zabiegów, jakie wykonują chirurdzy stomatologiczni, tacy jak specjaliści kliniki Medidens, jest bardzo obszerna. Jednym z głównych jest ekstrakcja, czyli usuwanie zębów, między innymi tak zwanych „zębów mądrości”, czyli trzecich zębów trzonowych. Do ekstrakcji kwalifikują się przede wszystkim zęby zatrzymane i nie do końca wyrżnięte, które ze względu na trudny dostęp w czasie codziennej higieny są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Ekstrakcja ósemek zalecana jest również kiedy ząb rośnie w sposób nieprawidłowy i powoduje stłaczanie innych zębów. Do pozostałych zabiegów za zakresu chirurgii stomatologicznej należą:

  • Hemisekcja, czyli usuwanie uszkodzonych bądź zainfekowanych korzeni zębów
  • Usuwanie zmian oraz guzów o charakterze łagodnym lub złośliwym: torbieli, brodawczaków, nadziąślaków czy mucoceli
  • Leczenie chorób ślinianek
  • Odsłanianie zatrzymanych zębów
  • Leczenie przetok oraz ropni

Chirurgia stomatologiczna w kontekście innych specjalizacji

Często chirurgia stomatologiczna jest dziedziną pomocniczą dla innych specjalizacji – zabiegi wykonywane w jej ramach są niezbędne między innymi przy leczenie protetycznym, ortodontycznym oraz przy stomatologii ogólnej.

2018-11-16 10:17

Inne artykuły