Czym się zajmuje radca prawny?

Potrzebujesz pełnomocnika, który będzie Cię reprezentował przed sądem oraz urzędem? Zależy Ci na dobrze sporządzonym projekcie aktu prawnego? A może po prostu potrzebujesz porady z zakresu prawa? Tym wszystkim problemom zaradzić może radca prawny, czyli… No właśnie – o tym kim jest oraz czym jego profesja różni się od zadań wykonywanych przez adwokata dowiesz się, czytając artykuł.

Obowiązki radcy prawnego

Radca prawny zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej osobom fizycznym, prawnym, a także wszelkiego rodzaju jednostkom organizacyjnym. Jest to określone ustawą z 1982 roku. Jego praca polega na udzielaniu porad oraz sporządzaniu niezbędnych opinii prawnych dla klientów. Dodatkowo radca prawny może angażować się w opracowania należytych projektów, a także reprezentować klienta przed sądami i stosownymi urzędami państwowymi. Warto skorzystać z jego usług zwłaszcza wtedy, gdy brak odpowiedniej wiedzy uniemożliwia nam rozwiązanie konkretnej sprawy. Dzięki właściwemu wykształceniu, radca prawny może reprezentować klienta w sprawach cywilnych, handlowych, gospodarczych oraz administracyjnych.

Radca to nie adwokat, czyli o różnicach między tymi zawodami

Zarówno profesja radcy prawnego, jak i adwokata są zawodami zaufania publicznego. Oznacza to, że wykonywać je mogą wyłącznie te osoby, które spełniają wszystkie wymagania określone w ustawie. Podstawową różnicą między wymienionymi zawodami jest zakres obowiązków. Radca prawny nie może reprezentować klienta jako obrońca w trakcie prowadzenia spraw karnych i skarbowych. Istotny jest również fakt, że – w przeciwieństwie do adwokata – radca może zostać zatrudniony w firmie w oparciu o umowę o pracę.

Cechy dobrego radcy prawnego

Warto mieć na uwadze, że radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze i z pozytywnym wynikiem zdała egzamin państwowy, kończący aplikację radcowską. Z obowiązku zdawania egzaminu zwolnieni są profesorowie nauk prawnych, którzy również mogą zostać radcami. Aby wykonywać ten zawód, radca musi charakteryzować się nieposzlakowaną opinią oraz mieć pełną zdolność do wszystkich czynności prawnych. Ponadto jest zobowiązany do przestrzegania zasad etyki.
Na pytanie – na co warto zwrócić uwagę, aby wybrać dobrego radcę prawnego – odpowiada specjalista z Kancelarii Radcy Prawnego Agnieszki Wójcik: osoba wykonująca ten zawód musi mieć należyte kompetencje, a jej działaniom powinna towarzyszyć sumienność i rzetelność. Radca prawny powinien być profesjonalistą, co oznacza indywidualne podejście do każdego klienta oraz właściwe sprawie zaangażowanie.
2017-10-02 08:27

Inne artykuły