Czym się kierować wybierając szkołę językową?

Obecnie znajomość języków obcych to podstawa, dlatego coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie kursu w szkole językowej. Wybór tej odpowiedniej, w pełni spełniającej nasze indywidualne potrzeby, jest kluczem do sukcesu, dlatego warto wiedzieć czym kierować się podczas poszukiwań.

Niesłabnące zainteresowanie

Na kursy języków obcych uczęszczają już wszyscy – zarówno dzieci oraz młodzież, jak i dorośli. Wszystko dlatego, że znajomość dodatkowych języków w obecnych czasach jest już nie tylko umiejętnością cenną, ale wręcz podstawową.

-Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę, zarówno w celach zarobkowych, jak i turystycznych. Coraz więcej jest u nas również przybyszy z innych krajów, często wżeniających się w polskie rodziny, z którymi nasi rodacy chcą się umieć porozumiewać. Wszystko to sprawia, że nauka języka obcego stała się już powszechna, nie tylko wśród dzieci i ludzi młodych – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Jagiellońskie Centrum Językowe.

Jak wybrać szkołę językową

Duże zapotrzebowanie na kursy językowe  to powód, dla którego wciąż powstaje wiele szkół językowych. Liczne oferty prezentowane przez różne szkoły sprawiają, że wybór tej właściwej jest bardzo trudny. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę na:

  • Rodzaje prowadzonych kursów – wybierać można spośród kursów o różnej intensywności i różnych profilach (koncentrujące się na gramatyce, na mówieniu lub na jednym i drugim), dlatego na wstępie należy zastanowić się nad celem swojej nauki i zgodnie z nim wybrać najlepszy dla siebie kurs.
  • Kwalifikacje lektorów – nauczyciele wykładający na kursach w szkole językowej powinni nie tylko znać język, ale także posiadać metodyczne przeszkolenie. Warto sprawdzić, czy w szkole wykładają native speakerzy oraz czy prowadzący posiadają wykształcenie filologiczne lub odpowiedni certyfikat dający im uprawnienia do nauczania.
  • Wielkość grup i wiek kursantów – w przypadku nauki języka obcego warto poszukiwać takiej szkoły językowej, która oferuje naukę w małych grupach (maksymalnie 12-osobowych). Zbyt duża ilość osób uczęszczających na zajęcia może przeszkodzić w efektywnej nauce (szczególnie w przypadku nauki mówienia w obcym języku). Dobrze również zorientować się w kwestii wieku uczestników kursu (najlepiej uczyć się języka wśród osób z podobnego przedziału wiekowego).
  • Lokalizacja – najlepiej wybrać szkołę językową, która znajduje się blisko waszego miejsca zamieszkania lub jest z nim dobrze skomunikowana. Ma to duży wpływ na motywację do uczęszczania na zajęcia, a jednocześnie ułatwia pogodzenie kursu z pracą lub szkołą.
  • Cena – nie da się ukryć, że to bardzo istotne kryterium, jednak w przypadku kursów języków obcych nie warto oszczędzać. Szkoły językowe oferujące podejrzanie niskie ceny mogą prezentować niezbyt wysoki poziom nauczania. Ponadto, droższy kurs może być lepszą motywacją do nauki i pomóc w utrzymaniu samodyscypliny.
2017-03-14 10:41

Inne artykuły