Czym się kierować w wyborze dachówki?

Wybór dachówek na rynku jest dosyć duży, zarówno pod względem materiału, jak i designu oraz koloru. Sprawdźmy, na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem.

Podstawowe kryteria przy wyborze dachówki

Przy zmianie lub remoncie dachu należy zwrócić uwagę na rodzaj więźby dachowej. Trzeba bowiem pamiętać, że jest ona w stanie przenosić konkretne obciążenia, których przekroczenie może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym zawaleniem dachu. Estetyka również może być kryterium wyboru dachówki. Inaczej wyglądają bowiem domy z czerwoną dachówką, a inaczej wyłożone gontem bitumicznym. Lepiej zawczasu popatrzeć na różne modele domów w okolicy, w folderach projektowych lub Internecie i sprawdzić, jakie emocje wywołuje w nas dany widok. Ważną kwestią jest rozmiar dachówki, ponieważ inny materiał można położyć na dachu dwuspadkowym, a inny na dachu o skomplikowanym kształcie (np. wole oka).

Trwałość pokryć

Przeglądając różne oferty dachówek łatwo zauważyć, że ich ilość może przyprawić o ból głowy. Są wśród nich blachy miedziane, cynkowo-tytanowe, ceramiczne, betonowe czy blachodachówki stalowe. Najtrwalsze są pierwsze z nich, natomiast najmniej – dachówki cementowe. Czasami zależy to także od rodzaju warstwy, którymi są powleczone. Blachodachówki pokryte poliestrem lub poliuretanem mają gwarancję na 30-40 lat, a posypane naturalnym kruszywem – nawet 50.

Ograniczenia finansowe

Ograniczeniem może być również budżet, który będzie przeznaczony na pokrycie dachowe. Najtańsze są płyty bitumiczne, a najdroższe – dachówki z blachy miedzianej lub cynkowo-tytanowej. Należy pamiętać, że większe dachówki są droższe, ale na 1 m2 zużywa się ich mniej. Poza tym ich montaż jest szybszy oraz tańszy. Wszystko zależy od kształtu dachu, ale także od montażu dachówek specjalnych np. wentylacyjnych, które wymagają zainstalowania dodatkowych gąsiorów, klamer i spinek – zauważa ekspert z Grupy Dekarskiej Marki, która zajmuje się m.in. montażem dachówek.

2017-01-06 18:29

Inne artykuły