Czym są szalunki?

Aby uformować określony kształt w mieszance betonowej, należy wykonać szalowanie, zwane również deskowaniem. Jest ono stosowane głównie przy wykonywaniu konstrukcji betonowych lub żelbetonowych oraz przy produkcji półfabrykatów. Jakie odmiany szalunków wyróżniamy? O tym przeczytacie poniżej. 

Co to jest szalowanie?

Szalowanie wykonuje się z pomocą różnych materiałów wytwórczych – sklejek wodoodpornych, wiórów drewnianych oraz metalowych części. Szalunek można wykonać samodzielnie lub skorzystać z usług firmy oferującej wynajem szalunków. Jednorazowo przy realizacji niewielkich lub niepowtarzalnych konstrukcji, które mają nietypowe kształty, wykorzystuje się szalowanie indywidualne będące najpopularniejszą formą szalowania. W zależności od jakości oraz stanu technicznego jego elementy mogą być jednak wykorzystywane wiele razy. Do wielokrotnego zastosowania używa się szalowania inwentaryzowanego, ale podczas tego procesu należy uważać, aby elementy szalunku były nienaruszone, a on sam był użytkowany w należyty sposób.

Rodzaje szalowania

Osobny podział szalunków występuje ze względu na sposób użycia oraz cel wykorzystania – wyjaśnia ekspert firmy Kotowicz ze Szczecina, która oferuje usługi dźwigowe oraz wynajem szalunków. Tutaj wyróżnia się szalowanie przestawne (demontowane po stwardnieniu mieszanki betonowej i montowane ponownie w innym miejscu), ślizgowe (przesuwane w górę i w dół w niezmienionej postaci w danej konstrukcji) oraz przesuwne (przemieszczane bez zmiany formy i wcześniejszego demontażu).

Inny podział z kolei występuje, jeżeli chodzi o szalowanie dachów lub ścian, które mają budowę szkieletową. Deskówki, które mają przerwy między pojedynczymi deskami (tzw. ścianę szkieletową), nazywa się szalunkiem niepełnym. Szalunek elementów w konstrukcji betonowej lub żelbetonowej to natomiast przygotowanie formy, w której wykonuje się wybrany element konstrukcyjny. W tym przypadku wykorzystuje się płyty ze sklejki wodoodpornej, które mocuje się na metalowych i odpowiednio ustawionych ramach. Ostatnim rodzajem jest szalowanie wykonane z desek łączonych krawędziami, które jest wykorzystywane w celu ochrony wykopu ziemnego przed osypywaniem.

2016-12-25 12:39

Inne artykuły