Czym różni się piec od kotła?

Chociaż potocznie nazwy piec i kocioł używane są zamiennie, oznaczają w istocie coś całkiem innego. Główna różnica polega bowiem na sposobie dostarczania ciepła. Podczas gdy piec produkuje ciepło w miejscu, w którym jest ulokowany, kocioł oddaje je za pośrednictwem nośnika ciepła, na przykład wody w instalacji, poprzez grzejniki. Czym jeszcze różni się piec od kotła?

Zarówno piec, jak i kocioł są rozpowszechnioną formą ogrzewania w domach jednorodzinnych. Oba dostarczają przyjemne ciepło, będąc opłacalną formą ogrzewania. Czym się różnią?

Piec

Piec jest urządzeniem, przeznaczonym do grzania miejscowego, co oznacza, że źródło ciepła znajduje się w pomieszczeniu ogrzewanym i to ono przede wszystkim zostaje ocieplone. Uzupełnianie paliwa, w zależności od potrzeb domowników, może odbywać się raz lub dwa razy dziennie. Niewątpliwą zaletą pieca jest fakt, iż magazynuje on ciepło, które następnie stopniowo oddaje, co sprawia, że rozprowadza się ono łagodnie i przyjemnie. Sam piec z kolei, na przykład kaflowy, stanowi bardzo często oryginalny i dekoracyjny element wystroju pomieszczenia, tworząc w nim przytulną, domową atmosferę. Dzięki modelom z przeszkloną komorą spalania użytkownik ma możliwość podziwiania płonącego ognia. Opalane są pelletem lub drewnem, a część z nich, korzystających z płaszcza wodnego i ogrzewających wodę, może być podłączona do już istniejącej instalacji grzewczej i pełnić tym samym funkcję wspomagającą. Szeroki wybór zarówno pieców, jak i kotłów wysokiej klasy, a zarazem w przystępnych cenach, znajdziemy w internetowym sklepie 499.pl.     

Kocioł

Kotły podzielić możemy między innymi na gazowe lub zasilane paliwami stałymi (np. Kotły na ekogroszek). Niezależnie od rodzaju opału, wchodzą one w skład całego systemu grzewczego. Kocioł jest źródłem ciepła, które przewodzi ciepło do odbiorników, za pośrednictwem czynnika grzewczego. W ten sposób powstaje centralny system ogrzewania, a rozprowadzającym się po domu ciepłem możemy swobodnie sterować, regulując temperaturę na grzejnikach w każdym pokoju. Duża różnorodność kotłów, zarówno jeśli chodzi o ich moc, jak i gabaryty, sprawia, że są one często wybieranym urządzeniem przez klientów. Nadają się do każdego rodzaju instalacji: grzejnikowej, podłogowej oraz z buforem. Ponadto wiele modeli zaopatrzonych jest w funkcję automatycznego rozpalania peletu, dzięki której kocioł nie pobiera paliwa, gdy nie jest to konieczne.

2018-10-10 11:38

Inne artykuły