Czym powinny charakteryzować się dobre meble pracownicze?

Meble pracownicze to najważniejszy element wyposażenia każdego biura. To właśnie one decydują o komforcie pracy i mogą mieć kluczowe znaczenie dla wydajności pracowników. Poza tym wpływają również na estetykę wnętrza, stanowiąc istotny element wystroju. Nic więc dziwnego, że firmy przywiązują coraz większą wagę do wyboru odpowiednich mebli pracowniczych.

Funkcjonalność

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku mebli pracowniczych – a więc jak sama nazwa wskazuje przeznaczonych do pracy – największe znaczenie mają ich walory użytkowe. Trzeba tu wziąć pod uwagę specyfikę pracy w biurze – to przeważnie wiele godzin spędzonych przy biurku. Dyskomfort spowodowany długotrwałą pozycją siedzącą może poważnie odbić się na zdrowiu, jak i samopoczuciu, a co za tym idzie także efektywności pracowników. Źle dobrane meble sprzyjają problemom z kręgosłupem, związane z tym bóle i inne niedogodności utrudniają koncentrację, a przez to obniżają wydajność, co przekłada się na gorsze efekty pracy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie komfortowych warunków pracownikom. Podstawą są tu odpowiednio dobrane meble pracownicze – w szczególności krzesła i biurka. Takie sprzęty powinny zostać wykonane z najwyższej jakości materiałów, np. stali nierdzewnej. Stalowy stelaż to gwarancja mocnego, stabilnego podparcia biurka. Blat powinien być gruby, wytrzymały i odpowiednio profilowany. Zamiast zwykłych krzeseł do pracy biurowej coraz częściej wybiera się specjalnie przystosowane krzesła i fotele obrotowe, o trwałej i stabilnej konstrukcji, obite miękką w dotyku tapicerką, która czyni pracę przy biurku znacznie bardziej komfortową. W biurze idealnie sprawdzają się przy tym meble pracownicze regulowane, które można łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.

Estetyka

Chociaż wygoda, ergonomia i funkcjonalność to bez wątpienia najważniejsze cechy dobrych mebli pracowniczych, nie bez znaczenia są także ich walory estetyczne. Chociaż jest to kwestia drugorzędna, może mieć istotne znaczenie nie tylko pod względem wizerunkowym, ale także wpływać na wydajność pracowników. Efektowne meble pracownicze, o kolorystyce i wzornictwie korespondującym z aranżacją biura, sprzyjają kreatywności i pobudzają do myślenia. Są również ważnym elementem spójnego, pozytywnego wizerunku marki. Warto postawić tu na nieoczywistą, żywą kolorystykę – np. różnobarwne blaty stołów i biurek czy kolorową tapicerkę krzeseł bądź foteli. Coraz więcej producentów mebli pracowniczych, czego przykładem jest firma Meblant z Wrocławia, oferuje różne wersje kolorystyczne blatów, tapicerek czy stelaży, a także różne wymiary i kształty mebli. Estetycznie i funkcjonalnie urządzone biuro to wizytówka firmy – takie miejsce przyciąga zarówno pracowników, jak również klientów.

2018-10-08 14:03

Inne artykuły