Czym powinny charakteryzować się akumulatory do systemów fotowoltaicznych?

Systemy fotowoltaiczne mają na celu wyprodukowanie energii elektrycznej przy jak najmniejszych stratach. Najwięcej promieni słonecznych pojawia się w ciągu dnia, w pustym domu. W jaki sposób przechować zdobytą w ten sposób energię, aby móc z niej skorzystać również wieczorem? Niezbędnym elementem w takim przypadku jest akumulator, który powinien być odpowiednio dopasowany do systemu fotowoltaicznego. Podpowiadamy, czym powinien się charakteryzować.

Akumulatory klasyczne

Akumulatory wykorzystywane w systemach fotowoltaicznych mają nieco inne wymagania niż urządzenia stosowane w telekomunikacji czy elektroenergetyce. Pracują one w trybie buforowym, a czas ich wyładowań powinien wynosić do 100 h. Akumulatory do systemów fotowoltaicznych działają w szerokim zakresie temperatur, a okresy pomiędzy doładowaniami liczone są w dniach. Z powyższych względów bardzo ważne jest stosowanie akumulatorów dedykowanych, które osiągną założony okres eksploatacji. Sprawdźmy, jakie cechy posiadają akumulatory klasyczne, żelowe i AGM, oraz jakie płyty dodatnie w nich występują.

W przypadku akumulatorów klasycznych ogniwo wypełnia elektrolit w postaci ciekłej, czyli wodny roztwór kwasu siarkowego. Elektrody bazują w nich na ołowiu i tlenku ołowiu. W systemach fotowoltaicznych należy stosować wyłącznie akumulatory klasyczne z pancerną płytą dodatnią. Wyposażenie dodatkowe stanowią zewnętrzne rekombinatory gazów (pozwalające zmniejszyć częstotliwość wykonywania przeglądów serwisowych) oraz zewnętrzne systemy mieszania elektrolitu (odgrywające bardzo ważną rolę podczas wolnego ładowania baterii).

Akumulatory żelowe oraz AGM

W akumulatorach żelowych elektrolit uwięziony w strukturze krzemionki zamieniono w żel, dzięki czemu występuje brak efektu rozwarstwiania elektrolitu w procesie wolnego ładowania. Urządzenia tego typu charakteryzują się również wysoką sprawnością ładowania oraz mniejszymi wymaganiami wentylacyjnymi. W systemach fotowoltaicznych akumulatory żelowe zapewniają pełny powrót ze stanu głębokiego rozładowania, a także zwiększoną ilość głębokich cykli ładowania i rozładowania przez możliwość zastosowania płyt pancernych w elektrodach.   

Bardzo często stosowanym rodzajem akumulatorów w systemach fotowoltaicznych jest AGM, gdzie cały elektrolit skupiony jest w separatorach, które stanowią maty z włókna szklanego, umieszczone pomiędzy ołowiowymi płytami akumulatora. Dzięki temu nie ma możliwości wycieku elektrolitu z uszkodzonego mechanicznie akumulatora. Zaletami tego rodzaju urządzeń są: montaż w dowolnej pozycji, niższy koszt początkowy, możliwość uzyskania większej wartości natężenia prądu i mocy w przypadku krótkich czasów wyładowania, wysoki poziom koncentracji energii oraz skuteczne odprowadzenie ciepła, powstającego podczas przepływu prądu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że akumulatory AGM cechuje także najkrótszy okres eksploatacji oraz najmniejsza ilość cykli ładowania-rozładowania.

Szeroki wybór różnego rodzaju akumulatorów znajduje się w ofercie firmy EMU – jednego z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów i dostawców kompleksowych rozwiązań z zakresu magazynów energii, baterii, akumulatorów i ogniw do zasilania awaryjnego i pracy cyklicznej, a także odnawialnych źródeł energii (OZE).

2019-03-14 13:51

Inne artykuły